Beebi

Milline peaks olema imiku magamiskoht?

Paljud lapsevanemad muretsevad imikute äkksurma pärast. Paraku ei teata hällisurma täpseid põhjuseid.
Õnneks on hällisurmad tänapäeval harvad ning vanem saab ise oluliselt seda riski vähendada, tagades imikule turvalise magamisasendi ja voodiaseme.
Pange imik magama alati selili või külili. See on kõige ohutum magamisasend, kui just arst ei ole soovitanud teist asendit.
Lükake kõik lina- ja tekiserva madratsi alla. Kui lapse hällis on katteid, toppige need servad madratsi alla. Kontrollige, et ükski kate ei saaks tema nägu katta. Asetage laps võimalikult voodi jalutsi poole, tekiservad lükake madratsi alla ning tekk võiks ainult rinnuni ulatuda. Võimalus on ka panna laps magamiskotti või soojalt riidesse. Siis ei ole tekki vajagi.
Kontrollige, et voodi vastaks turvanõuetele. Vältige pehmeid pindu, nagu diivan, tugitool, oakott, vesivoodi või diivanipadi.
Tuba ei tohi olla liiga palav. Toatemperatuur võiks olla 16-20 °C.
Ärge pange lapse voodisse karvaseid ja pehmeid esemeid, nagu tepitud tekke, patju, kaisuloomi,magamiskotte, lambanahku jne.
Lapse madrats peab olema puhas. Hoidke madrats puhas, kuiv ja kõva. Regulaarselt võiks seda ka tuulutada.
Ärge kaotage valvsust, kui ta magab teie kõrval. Kui soovid, et laps magaks sinu kõrval siis veendu, et ühtegi lahtist tekki ega lina ei oleks ning ase oleks piisavalt kõva.
Ärge võtke last enda juurde magama kui te suitsetate, olete alkoholi või muid narkootilisi aineid tarvitanud.
Ärge jääge imetades magama. Eriti kui hoiate teda diivanil või tugitoolis.
Maga lapsega samas toas. Esimesel eluaastal on see kõige parem, kui laps on teie lähedal. Kui see pole võimalik, kasutage beebimonitori.
Ärge suitsetage. Samuti ärge viibige ühes ruumis koos suitsetavate inimestega.
Kui lapsel on halb, kutsuge kindlasti arst/ kiirabi. Tunnused, millal kutsuda kiirabi, leiad postitusest: “Millal vajab beebi arstiabi?”
 
Allikas: Rasedus/ Dr. Anne Deans; Siiri Põllumaa-Ämmaemandate Ühing

4 kommentaari

 1. “Pange imik magama alati selili. See on kõige ohutum magamisasend, kui just arst ei ole soovitanud teist asendit”
  Huvitav, imik peab ju magama küllili ja selja taha panna tugi!Kohati on need artiklid ja erinevad uuringud väga küsitavad. Eks siin tuleb ikka ise kah uurida, minui laps igatahes magas küllili ja sellili magas alles siis kui ise keeras sellili.

 2. Väga õige tähelepanek, nad on siinkohal mõelnud seda, et kõhuli ei tohiks magama panna, oht lämbumisele. Jah, külili on tegelikkuses see kõige enam soovitatud asend.

 3. Külili pidi jah kõige ohutum olema…mäletan veel et meil soovitati külge vahetada:D Siis tõstsime beebi poole une pealt teisele küljele:D Samuti soovitati alguses selili magada, et peakuju taastuks- meil oli vaakumsünnitus ja pea oli veidi piklik:)

 4. Minule on môlema lapsega öeldud, et laps peab selili magama ja nii on môlemad maganud seni, kuni on hakanud ise ennast keerama. Sealt edasi on nad môlemad maganud ainult kôhuli.
  Selleks, et laps magaks külili, peab teda ju millegagi n.ö. kinni kiiluma, see aga tähendab seda, et lapse voodis on muud ebavajalikud asjad.
  Beebi magamisasend on aastatega täisringi teinud. Kui vaadata ajalukku, siis algul magasid beebid selili, siis külili, mingi aeg kôhuli, taas külili ning nüüd jälle selili. See tähendab siis seda, et tegelikult seda ühte ja ôiget asendit ei eksisteeri. Aga! Ühes Prantsusmaal läbiviidud uuringus selgus, et alates sellest ajast, mil soovitati lapsi panna magama selili, ilma teki, padja vôi muu aksessuaarita ja omas voodis, on hällisurma juhtumite arv vähenenud 76% vôrra.
  Minu jaoks on see number piisavalt veenev ja kindlasti on ka lapsel endal mugavam magada selili kui mingis sundasendis nagu ta on seda külili.

Write A Comment