Blogi

Mänguasjad vastsündinule

Esimestel elukuudel, enne kui laps õpib haarama ja istuma, meeldib talle vaadata ja kuulata. Vastsündinu näeb kõigest paarikümne sentimeetri kaugusele, kuid talle meeldib väga nägusid vaadata.
Kontrastsed ja erksad värvi ning mustrid püüavad beebi pilku. Ta hindab erinevaid helisid ja mahedat muusikat. Aeglaselt liikuvad ja pehmet meloodiat mängivad asjad on huvitavamad kui paigalseisvad ja tummad.
Käeshoitavad lelud: kuna tita ei näe väga kaugele, meeldivad talle asjad, mida tema silme ees edasi-tagasi liigutad. Veel mõna aega ei oska ta ise asju käes hoida, kuid annab oma eelistustest märku põnevamatele leludele käega virutades.
Muusika: muusika on kindlaim viis lapse rahustamiseks või meele lahutamiseks. Mängi erinevat sorti muusikat (mitte liiga lärmakat) ja vaata, kuidas beebi reageerib.
Voodikarussell: voodikarussell toob lapse muidu horisontaalsesse vaatevälja uue dimensiooni. Karusselli soetamisel vaata, et see oleks kontrastsete värvide ja mustriga. Enamikele lastest meeldib muusikat mängiv karussell. Kinnita karussell voodi võre külge. 80 protsenti vastsündinutest vaatab enamus ajast paremale poole, seega ei täida vasakpoolse võre külge kinnitatud karussell oma eesmärki. Igaks juhuks paigalda mänguasi beebi haardeulatusest eemale.
Peegel: kuigi praegu ei saa beebi veel aru, et peeglist vaatab ta iseennast, on peegelpilt niisamagi põnev. Kolmandal elukuul võib ta enda peegelpildile naeratama hakata. Purunematust klaasist peegli võid lapse voodi külge või mähkmevahetuse laua juurde kinnitada.
Kontrastse mustriga pehmed raamatud: pehmete kaantega erksates toonides kujunditega raamatud on spetsiaalselt beebidele tehtud. Heida tema kõrvale pikali ning vaadake koos raamatut. Laps näeb, kuidas sa lehekülgi pöörad ning talle ette loed. Juba vastsündinute puhul tasub raamatu lugemine end ära.
Tunnetatavad mänguasjad: pehmet mänguasja, mis katsudes põriseb, krabiseb, kõliseb või muud moodi häält teeb, hakkab laps paari kuu pärast hindama. Juhuslikult kostvad helid aitavad tal mõista, mida kõike ta oma kätega teha saab.
Randmekõristid: kinnita pehme kõristi lapse randme või pahkluu külge. Või pane jalga sokid, millesse on väikesed kõristid sisse kootud. Nende abil lõbustab beebi end käsi-jalgu liigutades ise.
Tuulekellad: beebidele meeldib tasane muusika. Kui riputad tuulekella beebi voodi kohale, võib ta harjuda seda mõne minuti jälgima, enne kui unne vajub. Hoia titat vahel püsti, et ta saaks ise kellasid helisema panna.
Musta, valget ja punast värvi lelud: kontrastsed lelud ja mänguvaibad stimuleerivad lapse nägemise arengut ning aitavad tal mõista kujundite ja mustrite erinevusi.
 
 
Allikas: www.babycenter.com
Fotod: www.beebicenter.ee 

Write A Comment