Tervishoid

Mähkmevahetus ilma madinata

Muuda mähkmevahetus nauditavaks. Foto: Dreamstime

Tita kasvades võib mähkmevahetus muutuda tõsiseks lapse ja vanema vaheliseks jõukatsumiseks. Laps ei püsi kuidagi paigal, nutab, rabeleb, pöörab ümber või koguni roomab minema.
Paljudele aktiivsetele lastele ei lähe üldse korda, kas nende mähe on kuiv või märg. Nende elu on taoliste triviaalsete küsimuste jaoks liiga kiire. Seetõttu ei ole nad ka mähkmevahetusest eriti vaimustuses. Kui sa aga muudad selle toimingu nii enda kui lapse jaoks nauditavaks ning pakud titale sealjuures muud tegevust, saate ehk madinata hakkama.
Proovi mähkmete vahetusest kujundada rituaal, mis toimuks iga päev regulaarselt. Beebidele teatavasti meeldib rutiin, sest see loob turvatunde. Lisaks annab mähkmete vahetus sulle aimu sellest, kuidas väike keha end liigutab, mis teeb lapsele kõdi ning mis toob kananaha ihule. Mähkmevahetuse ajal on hea kontrollida ka tita seisundit, kuna ta on paljas: ega pepu ümbrus ei puneta, ei ole lööbeid, ega riietest või mähkmetest tingitud soonimist ega marrastusi.
Laps õpib
Beebi õpib mähkmevahetuse ajal palju. See on tema jaoks üks väheseid võimalusi tunnetada oma keha ilma riiete ja paksu mähkmepolstrita. Mähkmevaba aeg on suurepärane võimalus oma jalgu sirutada ja nende liikumist jälgida. Samal ajal kuuleb ta sind kõnelemas. Laps keskendub sellele, mida sa ütled ja kuidas sa seda ütled – väga oluline osa tema rääkima õppimise protsessist. Nende minutite jooksul oled sina ka tema publikuks, sest näed, mida ja kuidas tema räägib.
Lõbutse

Laula, puhu tita kõhu peale ning tee puristavat häält, kõdita ja mängi. Väike meelelahutus võib vähendada mähkmevahetamise hirmu teie mõlema jaoks. “Peida mähe” on mäng, mis kunagi igavaks ei muutu. Pane uus mähe oma pea peale, õlale või särgi alla ja küsi tita käest: “Kus on mähe? Mina ei leia seda!”.
Eriti lõbus on panna mähkmele mõni tobe nimi ja naljakas hääl ning teda nukuna kasutada. Las mähe kutsub su lapse mähkmevahetusjaama ja las ta räägib beebiga kogu mähkmevahetuse aja. (Kui härra Mähkmekese jutt sind ära tüütab, proovi meenutada, kuidas sa enne selle idee kasutamist mähkmeid vahetasid)
Juhi tähelepanu mujale

Hoia mähkmevahetusasjade hulgas näiteks taskulampi ja lase lapsel sellega mängida samal ajal kui sa mähkmetega jändad. Mõnedel lastele mõeldud taskulampidel on eriline nupp, mis muudab valguse värvi ja kiire kuju. Nimeta see mähkimislambiks ja pane ära, kui toiming on läbi. Abi võid leida ka spetsiaalsetest mänguasjadest, mis lapsele huvi pakuvad. Kui hoiad neid vaid mähkmevahetuse ajaks, püsivad need tema jaoks veel pikka aega põnevad.
Mähkmevahetus püstiseistes
Kui mähe on märg (mitte kakane), lase beebil püsti seista ja vaheta mähe kiiresti ära. Kui kasutad riidest mähkmeid, kinnita üks pool juba eelnevat, et saaksid need nagu püksid kiirelt jalga tõmmata.
Äkki on aeg hakata mõtlema potitreeningule?
Kui laps on piisavalt vana ja näib järgmiseks etapiks valmis olevat, hakka mõtlema potitreeningu alustamisele.
Allikas: babyparenting.about.com

Write A Comment