Lapsevanem

Lastega reisile-kas nuhtlus või rõõm?

Talvepuhkuste aeg on käes ja reisiplaanid realiseerimisel. Ning kuna lastelgi koolivaheaeg, siis asutakse reisile loomulikult terve perega. On ju puhkus just see periood, mil lõpuks ka kiiretel vanematel laste jaoks aega tekib
Piina saab vältida hoolsa valikuga
Paljude arvates on lastega reisimine üksjagu piin. Alla 7-aastastele ei paku kultuuriväärtuste aktiivne avastamine tavaliselt erilist naudingut. Nooremad lapsed väsivad kiiresti ja pikad päevad väljas – kui tegu just ranna või lõbustuspargiga pole – ei tule kõne allagi. Ka õhtuprogrammi nautimine on tihti komplitseeritud – lapsi hotelli ju omapead ei jäta ja muukeelse lapsehoidja kasutamine harjumatu. Päevaseks söögikohaks kipub laste harjumustest ja eelistustest tingitult saama McDonalds või pizzabaar. Hommikusöögiks näksitakse rikkalikust buffet-lauast tihti vaid juustusaia, paremal juhul krõbistatakse Kellogsi piimaga.
Et puhkusereis lastega ei muutuks piinaks ega nuhtluseks, tuleb see varakult ja hoolikalt läbi kaaluda. Professionaalsed reisibürood ja reisikorraldajad suudavad tänapäeval reisijale head nõu anda, milline majutuspaik lastele sobib ning milliseid lõbustusvõimalusi sihtkoht pakub. “Metsikult” lastega välismaale seiklema sõita on üsna riskantne ning ajakulu omal käel reisiplaani kokkupanekuks tarbetult suur. Samuti pole ratsionaalne valida lastega reisiks loteriimajutust.
Lapsed vajavad leiba ja tsirkust
Lühemaks välisreisiks sobib suurepäraselt autoreis suvisesse Soome. Kliimamuutust pole, toidud on kodused, maa kaunis ja turvaline, nii hotellid kui campingud heatasemelised. Vaatamist väärivat, loomaaedu ja teadusparke on Soomes rohkesti, lõbustus- ja veeparke igal sammul. Saab kohtuda tõelise Muumitrolliga Muumimaal, sõita vana aurikuga Ukko-Pekka, lõbutseda Linnanmäki ja Särkänniemi lõbustuspargis, imetleda mitme mere kalu meremaailmas Sea Life ning hullata Serena veepargi basseinides.
Ainult lõbutsema sõitmiseks on Soome atraktsioonide kõrval mugavaim Pariisi lähedal asuv EuroDisneyland. Lennureisipakette majutusega lõbustuspargi lähedal pakutakse nii otselennuga Tallinnast kui Helsingist. Sama lõbusateks kohtadeks on ka Legoland Taanis ja Europark Lõuna-Saksamaal, kuid need eeldavad väsitavamat autoreisi. Stockholmi Göna Lundi pääseb nii laeva kui lennukiga.
Suurlinnad ei ole tavaliselt lastega perele parimaks sihtkohaks, kuid päeva oskusliku planeerimise ja rahuliku tempo korral jäävad lapsed linnareisigagi väga rahule. Pariisis või Londonis ei hakka lastel igav, kuna iga nurga taga on midagi põnevat tegemist. Ja tihti naudivad lapsed ka selliseid paiku, mis täiskasvanut eriti ligi ei tõmba. Näiteks Pariisis lisaks Eiffeli tornile Conciergerie vanglat, kus Prantsuse revolutsiooni ajal hoiti mitmeid kuningliku perekonna liikmeid, või linna tänavate all sadade kilomeetrite kaupa kulgevaid heitveekanaleid (!), mis täiskasvanul ihukarvad püsti ajavad, kuid millest on saanud populaarne vaatamisväärsus.
Lapsehind eri reisikorraldajatel erinev
Kui kaugreiside puhul tuleb kiirelt vastu hinnabarjäär, mis sunnib lapsed koju jätma, siis päikesereisile Vahemere äärde või Kanaaridele võib kaasa võtta igas vanuses lapsi. Tuleb vaid suuremat tähelepanu pöörata hotelli ja konkreetse puhkeküla valikule ning hoolikalt võrrelda sama sihtkohta pakkuvate erinevate reisikorraldajate tooteid. Vältida tasuks kõige kuumemat aastaaega.
Teismeliste lastega reisi plaanides mängib otsustamisel suurt osa reisikorraldaja hinnapoliitika. Kui mitmed reisikorraldajad võrdsustavad juba 12-aastase lapse hinna osas täiskasvanuga, siis teiste puhul võib osades hotellides ka veel 17-aastane reisile pääseda poole hinnaga. Enamasti on lapsehinna eelduseks magamine lisavoodis, kuid mitu reisikorraldajat pakub soodustust ka täisvoodi kasutamisel. Nooremad kui 2-aastased pääsevad reisile reeglina tasuta, kuid ei saa lennukis eraldi istekohta, mis tihti teeb lennusõidu põrguks nii vanematele kui kaasreisijatele.
Päikesereisidel pakutakse palju apartementhotelle, kus toad on tavalisest hotellitoast avaramad ning varustatud kööginurga ja külmikuga. Need on lastega koos puhates otstarbekamad, kuna vajadusel saab lastele meelepärast einet valmistada ka oma toas. Spetsiifiliste toidueelistuste korral on mõtet nii mõnigi lemmiktoit Eestist kaasa võtta. Reeglina aga Euroopas toiduga probleemi pole – kõik söögiks vajalik saadaval lähikauplusest või turgudelt.
Ükski puhkusereis pole lapse jaoks täiuslik ilma sooja mere- või basseiniveeta ning vastavad hotellid müüakse välja esmajärjekorras. Laps võib vees sulistamisest mõnu tunda tundide kaupa, kuid valveta ei tohi teda ei basseini ega mere äärde jätta. Lõunamaine päike on märksa tugevam kui kodus ning seetõttu tuleb põletuste vältimiseks kasutada kõrge koefitsendiga kaitsekreeme ja õlgu kattev särk esimestel päevadel varakult selga tagasi panna. Ootamatuste ja õnnetuste puhuks ostab ettenägelik reisija nii endale kui lastele kindlustuspoliisi juba reisi broneerimisel.
Kaasavõetav planeeri varakult
Kaasavõetav varustus mõeldakse enne reisi hoolikalt läbi, kuna tasuta pagasi kaal on lennureisil piiratud ja tarbetuid asju pole mõtet vedada. Kindlasti peab varuks olema erineva kaitseastmega päevitus- ja after-sun-kreeme. Noorematele lastele pakitakse kaasa paar nende lemmiklelu ja kaisukaru, mis neil võõras kohas paremini koduneda aitab. Väikelapse lutipudelit ja teatud mähkmetevaru ei unusta vast ükski vanem. Mugav on kokkupandav käru – ka kanderakmete olemasolul pole lapse tassimine kuumas kliimas eriti meeldiv ning kärus saab lisaks lapsele ka mõnda pakki veeretada. Nagu täiskasvanulegi, tuleb lastele kaasa võtta mugavad sissetallatud jalanõud, samuti ajaviitetarbeid – täispuhutavad madratsid, pleier, lugemist, värvikriite, liimi, mänge jms. Fotoaparaat aitab teha rohkelt fotosid, mis toredat reisi veel pikalt meenutavad ja tuttavaid kadedaks ajavad.
Puhkusereis koos lapsega on hoopis ehedam ja vahetum. Laps jaksab rõõmustada paljude pisiasjade üle, mida blaseerunud lapsevanem enesestmõistetavalt võtab ning lapse avastamisrõõmu jagamine ja talle selgituste andmine pakub vanemalegi suurt naudingut. Laps harjub nägema erinevaid inimesi ja kombeid ning seeläbi hindama ka koduseid väärtusi.
Allikas: Estravel

1 Comment

  1. Mulle meeldib lastega reisida. Ja mulle meeldib just see planeerimine ja eelsagimine. Pärast ma lasen vaid kõigil minna, nii nagu läheb… Pole pettunud ei Eestis reisides ega Soomes. Nüüd on plaan minna Lätti järgmine aasta.Käisime suvel Soome issil külas ja siis reisime omal käel Muumimaale jne. Ema oli ka kaasas ning talle ütlesin kohe, et varu kannatust. Et laste heaolu kõige tähtsam. Kui jääme maha rongist jne, siis tuleb järgmine. Lapsed nägid kohe erinevust nt rongide vahel. 😉 Ja Soomes said ühistranspordiga lapsed tasuta sõita. Minu eesmärke oligi tutvustada lastele natuke teise riigi kultuuri, mitte vaid muumimaa temaatikat. Õnneks sujus meil suuremate viperustega ning suurim rõõm oli issiga veeta aega koos.

Write A Comment