Koolieelik

Lapsega köögis: Kaeraküpsised ja matemaatika

lapsed-kokkavadKoos koolieelikust lapsega (5-6a) küpsetamine pakub rõõmu nii vanemale kui lapsele. Emana pead ainult varuma veidi kannatust, sest lapse käsi pole nii kindel kui sinu oma. Küll köögi koristamisega kah pärast hakkama saab.
Kuidas valmistada koos lapsega kaerahelbeküpsiseid ning samas ka matemaatikat ja lugemist harjutada?
Köögis kaerahelbeküpsistega mässamine õpetab koolieelikut toiduaineid mõõtma, ühesuguseid portsjoneid võtma ja kella pealt aega vaatama. Retsepti järgi toimetamine annab lapsele kogemuse ja pakub lapsele eeskuju erinevate ülesannete lahendamiseks.
Kõigepealt loe koos lapsega retsepti tekst hoolikalt läbi. Kui laps ei oska veel lugeda, siis peab ta hoolikalt kuulama. Pärast seda on vaja kontrollida, kas kõik vajalikud toiduained on valmis pandud. Edasi tuleb tegutseda samm-sammult retsepti järgi.
Kaeraküpsiste retsepti puhul saab lapsele näidata, mis tähendab veerand. Näitlikusta seda lapsele nii, et valad teelusikatäie soola taldrikule. Siis jagad selle neljaks võrdseks osaks ja nii näebki laps, et üks osa sellest soolast on veerand.
Käeulatuses peaksid olema ka köögikaal ja detsiliitrine mõõtetops. Kõik vajaminevad ained saab laps ise kausikesse segada. Või sulatamise peaks ema igaks juhuks enda kanda võtma.
Kaeraküpsised
Vaja läheb:
200 g võid (või küpsetusmargariini)
2 dl suhkrut
2 dl kaerahelbeid
4 dl jahu
¼ tl söögisoodat
¼ tl soola

  • Võta koos lapsega pakist 200 g võid (või küpsetusmargariini), kaaluge see koos üle. Sulata või ja lase jahtuda.
  • Nüüd saab laps mõõta kaussi ka ülejäänud ained. Lase lapsel need ka korralikult läbi segada.
  • Kata ahjuplaat küpsetamispaberiga ning näita lapsele, kuidas sinna supilusikaga ühesuuruseid tainapätsikesi tõsta. Lusika sisse peab iga kord võtma enam-vähem sama palju tainast.
  • Lase lapsel plaat tainapätsikestega täita.
  • Küpsetage küpsiseid ahjus 200⁰ juures 15 minutit. Lapsele võib ka seletada nüüd kella pealt, et 15 minutit on sama mis veerand tundi.

Ja veerand tunni pärast saategi koos neid mõnusaid küpsiseid maitsta. Ka nüüd saad matemaatikaga tegeleda, kui lased lapsel igale pereliikmele ühepalju küpsiseid jagada.
Allikas: “Õpime arvutama”, Eva-Maria Kangro, Merit Lage

3 kommentaari

Write A Comment