Sünnitus

Hemorroidid

Sünnitusel võib tekkida pressimistega ebamugavust tekitavad hemorroidid.

Tuntud kui pärakuveenikomud,Haemorrhoides (ld.k)Hemorrhoids (ingl.k).Hemorroidid ehk päraku veenikomud on pärasoole lõpposa ja päraku piirkonna veenilaiendid.
Hemorroidid on sageli esinev probleem. Pärasoole lõpposa limaskesta all asuvaid veenilaiendeid nimetatatakse sisemisteks- ja päraku ümbruse naha all olevaid välimisteks hemorroidideks.
Päraku veenikomud põhjustavad ebamugavustunnet ning põletiku lisandumisel ka valu ning veritsust. Tihti paraneb haigus iseenesest.
Tekkepõhjused – ja mehhanismid
Hemorroidide tekkimist põhjustab rõhu tõus pärakupiirkonna veenides. Sageli on põhjuseks kõhukinnisus ja sellega kaasnev pressimine, raskuste tõstmine, pikaaegne istumine või seismine, rasvumine, rasedus ja sünnitus.
Eelnevalt kirjeldatud põhjustel jääb veeniveri soontesse seisma ning venitab sooneseina välja ehk tekib veenikomu.
Sümptomid ehk avaldumine
Paljudele inimestele ei põhjusta hemorroidid mingisuguseid vaevusi.
Hemorroidide puhul esineb sageli ebamugavustunne, kipitus või valu pärakupiirkonnas ja veritsus roojamisel.
Sisemised hemorroidid põhjustavad alguses vähe vaevusi, iseloomulikuks on hele veri väljaheites või tualetipotis, mis tekib veeni vigastamise korral. Valu tekib siis, kui sisemine veenikomu liigub pressimisel läbi pärakuava välja.
Välimised veenikomud põhjustavad rohkem valu ning kui nendes tekib vere hüübimine ehk tromboseerumine, siis muutub valu väga tugevaks ja veenikomu tihkeks sõlmetaoliseks
Diagnoosimine
Välimised hemorroidid on nähtavad päraku ümber olevate veenilaienditena.
Sisemiste hemorroidide uurimiseks ja samal ajal teiste, samasugusi vaevusi põhjustavate haiguste väljalülitamiseks katsutakse pärasoolt sõrmega ja vaadatakse pärasoolepeegliga või ka jämesoole sondiga ehk kolonoskoobiga.
Ravivõimalused
Enamasti piisab hemorroidide puhul vaevuste leevendamiseks lihtsatest abinõudest (kõhukinnisuse vältimine, istevann leige veega kord või paar päevas, põletikulise veenikomu jahutamine jääga turse vähendamiseks, pärakupiirkonna hoidmine puhta ja kuivana vältides seepi ja hõõrumist) ning vajadusel apteekides retseptita saada olevate valuvaigistava ja põletikuvastase toimega kreemide või pärakuküünalde kasutamisest.
Kirurgilist ravi kasutatakse, kui välimised veenikomud on tromboseerunud (veenikomule tehakse väike lõige ja hüübunud veremass eemaldatakse) või suurte veenikomude eemaldamiseks.
Prognoos
Hemorroidide puhul on prognoos hea. Sageli, eriti raseduse ja sünnitusega seotud hemorroidide korral, on vaevused ajutised.
Ennetamine
Hemorroidide tekkimist aitab ära hoida kõhukinnisuse vältimine, seetõttu on soovitav  kiudainerikka toidu (puuviljad, juurviljad) ja rohke vedeliku tarbimine. Füüsiline koormus aitab lisaks vähendada rõhku veenides ning vähendada kehakaalu.
Vältida pikaajalist istumist ja seismist. Tualettiminekut mitte edasi lükata ja soole tühjendamisel vältida tugevat pressimist.

Write A Comment