Rasedus

Esimene trimester: väikese ime algus

Esimene trimester

Palju õnne! Äsja lapseootele jäänud naine võib samaaegselt olla hämmingus, hirmunud ja põnevil isegi kui laps oli pikalt planeeritud. Pärast mitme rasedustesti tegemist ei pruugi sa ikka veel uskuda, et oled lapseootel. Sümptomeid ei ole ning seljavalude järgi võiksid vanduda, et päevad on kohe-kohe algamas.
Samal ajal kui sina seda kõike läbi elad, on viljastatud munarakk lõpetanud seitsme kuni kümnepäevase teekonna munajuhast emakasse, kuhu ta järgmiseks üheksaks kuuks pidama jääb. Reaalselt kaks nädalat kestnud rasedus on meditsiinilises mõttes juba neli nädalat vana, sest nädalaid hakatakse arvestama viimasest menstruatsioonist.
Kuigi said oma rasedusest võib-olla vaevalt nädal tagasi teada, keeb sinu emakas sõna otseses mõttes elu. Viiendal nädalal on loode vaid kaks millimeetrit pikk, kuid kõik elundid on juba arenema hakanud. Isegi kõrvad ja silmad hakkavad kujunema. Väikestest tömpidest moodustistest hakkavad arenema käed ja jalad.
Kuuendaks nädalaks sa juba TEAD, et oled rase. Mõtled, kuidas saab miski nii väike nii halba enesetunnet põhjustada? Enam kui pooled rasedatest naistest kannatavad hommikuse iivelduse all, mis tegelikult võib esineda ükskõik millal, ja on seotud nii kõrgema östrogeenitaseme kui emaka kiire suurenemisega. Seda n-ö sünnituseelset vitamiini võib olla raske taluda, ent on väga oluline, sest sisaldab palju olulisi aineid, k. a närvikahjustuste tõenäosust vähendavat foolhapet.
Isegi neil esimestel nädalatel võib esineda palju sümptomeid korraga: uimasusest ja ärrituvusest väsimuse ja peavaludeni. Kas see kestab üheksa kuud jutti? Ole mureta, enamik neist on teise trimestri alguseks kadunud.
Seitsmendaks nädalaks on embrüo eelmise nädalaga võrreldes kaks korda suurem, olles umbes väikese oa suurune. Juba meenutab see imeväikest beebit, kel on aju, süda ja jäsemed. Pea on sama suur kui keha, mistõttu tuleb sel veel palju kasvada. Esimeses ultrahelis võid kuulda isegi lapse südamelööke.
Sinul esinevad sümptomid ja nendest tingitud halb enesetunne last ei mõjuta. Hoopis vastupidi: toidu aeglasem liikumine võib sulle põhjustada seedehäired, ent lapsel aitab see paremini toitaineid omandada. Ebamugavust aitavad kergendada avaramad riided ning väiksemad, aga sagedasemad söögikorrad.
Üheksandaks nädalaks on beebi kasvanud 1,2 kuni 2,5 cm võrra, kaaludes nüüd terve grammi. Kuigi tema liigutusi hakkad tundma alles teisel trimestri, on ta juba praegu väga aktiivne. Muuhulgas on tal olemas munandid või munasarjad, kuid kuna välised suguelundid veel kujunenud pole, siis ultrahelis lapse sugu ei näe.
Et nurisünnituse oht on esimesel trimestril kõige suurem, võid olla pisut närviline ja oodata kannatamatult juba teise trimestri algust. Hea märgiks on loote südamelöökide kuulmine, kas siis stetoskoobi või ultraheli abil.
Esimese trimestri lõpuks on beebi 9 cm pikk ja kaalub 14 grammi. Ta suudab ise vedelikku neelata, imendada ja väljutada. Käed ja küüned on välja arenenud, isegi hambanupukesed on olemas. 12. nädal on oluline seetõttu, et hormonaalse tootmise võtab üle platsenta. 13. nädalaks on beebil arenenud häälepaelad, kuigi sõna „emme“ ütlemiseni läheb veel kaua aega.
Esimene trimester on väsitav nii füüsiliselt kui emotsionaalselt. Kõike seda aga korvab tõsiasi, et su kehal tuleb vastutada beebi arengu eest, alustades elunditest ja lõpetades aju keerulise närvisüsteemiga. Kõigest paari nädala pärast pakatad taas energiast ning oled loodetavasti entusiastlik.

Write A Comment