Varsti hakkab laps end ümber keerama. Kui ta on ärkvel, pane teda aeg-ajalt kõhuli, sest see tugevdab lihaseid, lisaks masseeri pisikest ning lugege koos häid raamatuid.
Mäng ja õppimine
Sel kuul vaata, kuidas laps sind jälgib. Beebi õpib, uurides su nägu, silmi ja näoilmeid. Kui ta virutab mänguasjale või hoiab kõristit käes, moodustuvad neuroühendused. Nii uskumatu, kui see ka ei tundu – needsamad närvide ühendused võimaldavad sel lapsel kunagi korvpalli mängida, aritmeetilisi ülesandeid lahendada või kitarri tinistada.
Jälgi beebit, et saada teada, millised asju talle teha meeldib. Kui beebile meeldib voodis lamada ja mänguasjadele virutada, lama tema kõrval ja räägi, millega ta parasjagu tegeleb. Kui talle meeldib püstiasendis olla, hüpita teda veidi ja räägi, mida ta näeb. Kõige paremini tead sina, mida su lapsele teha meeldib. Beebi huvisid toetades tunnustad tema unikaalset ja individuaalset arengut.
Laps ei ole hea raamatu hindamiseks kunagi liiga noor. Praegu naudib ta raamatut, katsudes selle tugevaid kaasi, üritades lehti keerata, vaadates sind kui talle ette loed, ja isegi lehekülgi maitstes. Beebi huvi raamatute vastu on hetkel põgus, kuid ka need viivud, mil ta raamatuga tutvub, jätavad igavese mulje. Jätka lapsega lugemist. Su hääle õrnus, eriti lauluviiside või rütmilise teksti lugemisel, lähedus, mida laps tunneb süles olles ja raamatu katsumise kogemus – kõik see on tema jaoks väga põnev.
Vali koos lugemiseks raamatud, mis on lühikese teksti ja jäigast materjalist lehekülgedega. Varsti huvitub ta häältest, mida sa esile tood ning objektidest, mida need häälitsused tähistavad. Peagi võtab ta ise raamatu ja ulatab sulle lugemiseks ning harjutab kuuldud täheühendeid üha uuesti.
Massaaž
Puudutus on võimas moodus toetada beebi varajast aju arengut ja tugevdada armastusväärset suhet. Beebi kallistamine, kui ta on ärritunud või pea silitamine, kui ta on magama jäänud, vallandab tegelikult lapse kasvuks olulisi hormoone.
Uuringud on näidanud, et beebid, kes saavad regulaarselt massaaži, võtavad kaalus kiiremini juurde ning magavad sügavamalt. Keha toodab kasvu pidurdavat stressihormooni nende beebide puhul vähem, keda regulaarselt masseeritakse. Muutes massaaži osaks beebi päevarutiinist, võid ühel päeval avastada, kuidas väikesed lapse käed mudivad sama hellalt sinu kangeid õlgu pärast rasket tööpäeva.
Motoorne areng
Kunagi sel kuul hakkavad titad end ümber keerama. Samas, nagu kõigi teiste arengu verstapostide puhul, keeravad osad beebid varem, teised hiljem. Mõningate uuringute kohaselt keeravad tänapäeva beebid end hiljem ümber, sest neid on hakatud selili magama panema. Põhjuseks on hällisurma ohu vähendamine. Siiski on oluline panna laps aeg-ajalt kõhuli, et ta saaks oma lihaseid treenida.
Esimest korda keerab laps tavaliselt kõhult selja peale. Ümmargune kõhuke võimaldab selle peal kiikuda ja selili veereda. See saavutus võib beebit ehmatada. Osad beebid kordavad seljale keeramist koheselt, teised ei tee seda enam nädalaid. Võid beebit julgustada, pannes ta kõhuli ning näidates talle lemmikmänguasja käeulatusest veidi eemalt. Lelu järele sirutades võib ta uuesti ümber keerata.
Hammaste tulek
Esimesed valged kikud ei tule välja veel enne mitme kuu möödumist, kuid mõnede beebide puhul annavad nad endast juba praegu märku. Päritavusel on siin suur roll, seega uuri, millal sinu suguvõsas lastel (ning sul endal ja su partneril) tavaliselt hambad tulid. Mõnel lapsel paistetavad igemed nädalaid enne kui hammas lõikub. Teistel ilmub kiku üleöö nähtavale. Hammaste tulekuga kaasnevad vaevused on titadel erinevad.
Hammaste tulekust võivad märku anda:
• Ilastamine (mis võib enne hammaste lõikumist nädalaid kesta)
• Kerge lööve suu piirkonnas – tingitud suurenenud ilastamisest
• Beebi hammustab kõike, et valutavaid igemeid masseerida
• Laps on öösiti sageli ärritunud
• Rinnast või lutipudelist keeldumine
• Kõrva sikutamine või põse hõõrumine
• Võimalik on ka madal palavik või kõhulahtisus
• Kui sulle valmistab muret, kuidas last hammaste tuleku ajal toetada, konsulteeri oma lastearstiga.
Neljanda elukuu alguses peaks laps oskama
1. Kõhuli lamades tõsta pead 90 kraadi
2. Kõva häälega naerda
3. Jälgida oma näost ligi 15 sentimeetri kaugusel 180 kraadi ühelt küljelt teisele liikuvat eset
Oskab ilmselt:
1. Püstiasendisse tõstetuna pead hoida
2. Kõhuli olles end kätele ajada
3. Haarata näppude juures olevat kõristit
4. Pöörata tähelepanu rosinasuurusele esemele (aga vaata, et sellised asjad beebi kätte ei satuks!)
5. Käe eseme järele sirutada
6. Rõõmust kilgata