Beebi

5-kuune beebi

Laps avastab maailma ühe kiiremini – teeb suuga erinevaid häälitsusi ja naerab. Kui beebi istuma õpib, on peagi aeg tutvustada talle tahkeid toite.

Suhtlemine
Beebi on avastanud, et saab huulte ja keelega erinevaid hääli teha. Ta vaimustub suuga puristamisest ja mullitamisest, vahel ka siis, kui sööb või joob. Lapsele on need kõne arenguks olulised häälitsused. Tõenäoliselt kuuled sa samu hääli üha uuesti, sest beebi harjutab.

Teine kuldaväärt heli, mille beebi umbes nii vanalt kuuldavale toob, on naer. Enese teadmata teed midagi sellist, mille peale beebi esimest korda naerda kihistab. See on väärtuslik heli, mida lapsevanemad tahaks veel ja veel kuulda. Kõdistad beebi kõhtu ja räägid temaga titekeeles, et teda veelkord naerma ajada.

Teine võimalus beebilt naer välja võluda, on talle vastu naerda. Kas beebi naeratab, kui sa aevastad? Seda ilmselt naljaka heli ja aevastamisega kaasneva grimassi peale. Kui kordad heli, mis aevastamisega vallandub (umbes nagu „ha-kuu“), kõlab see samalaadselt beebide tavalise täis- ja kaashääliku ühendina („aa-guu“). Mõnikord kordavad beebid seda häälitsust üha uuesti. Korda sinagi.

Beebi naudib tähelepanu ning usub ilmselt, et peab sinuga olulist vestlust. Ürita aru saada, kas laps teeb mingit kindlat häält, kui tahab märku anda, et on näljane, väsinud või tahab mängida. Need on olulised helid, sest beebi õpib, kuidas sulle oma vajadustest märku anda.

Füüsiline areng (suurte lihaste motoorne areng)

Sel perioodil meeldib titadele, kui neid istuma pannakse. Nii näeb ta enese keha ja kõike huvitavat ümberringi. Tal on ilmselt veidi küürus (C-kujuline) selg ning enese püsti upitamiseks paneb ta käed ette. Iga päevaga muutub beebi tugevamaks. Aeg-ajalt võib ta end sirgu ajada ning ühe käega mänguasja järele haarata.

Beebile meeldib, kui istud tema juures. Vaata, kui uhke ta on, olles samas asendis nagu ta vanemad. Varsti on ta valmis istuma suuremal toolil ning ühinema perelõunatega. See on beebile suur samm beebile.

Füüsiline areng (peenmotoorne areng)
Kui laps istub kindlalt toolil, võid tunda kiusatust pakkuda talle tassist juua. Sel juhul anna talle kindlasti väiksem tass, millel on kaks sanga, kust laps saab kahe käega kinni haarata. Alguses läheb osa vedelikku kindlasti mööda, nii et lõug ja riided saavad märjaks. Pane tähele, samal ajal, kui beebi õpib tassist jooma, avastab ta ka, et tassi saab lennutada ning et see maandub kõva prantsatusega põrandale.

Söötmine

Neljanda ja kuuenda elukuu vahel kaaluvad paljud vanemad tahke toiduga alustamist. Lastearstid ütlevad, et kuuenda elukuuni saab beebi kõik vajalikud toitained rinnapiimast või rinnapiimaasendajast.

Ei ole olemas mingit kindlat kuupäeva, mil peaksid hakkama oma lapsele tahket toitu pakkuma. Mõned beebid on väga rahul ega taha muud toitu ka peale kuue kuu möödumist. Kuid sel ajal muutuvad osad lapsed uudishimulikuks, nähes, et nende vanemad söövad midagi muud ning tahavad seda samuti järele proovida.

Teatud märguannetest saab aru, kas laps on tahkeks toiduks valmis või ei. Sel perioodil märkavad lapsed sinu toitu, katsuvad taldrikut ja toitu sellel, uurivad seda tähelepanelikult ning üritavad suhu panna. Päris selge, et beebi on huvitatud, kas pole?

On ka mõned anatoomilised märgid. Beebi peab oskama kindlalt pead hoida. Kui ta seda veel ei tee, oota tahke toidu pakkumisega. Alguses võib beebi toidu keelega suust välja lükata. See refleks kaitseb teda tahke toidu kätte lämbumast ning kaob kuskil neljanda ja kuuenda elukuu vahel. Beebid peavad õppima ka, kuidas lükata keelega toitu tahapoole, et siis neelata. Laps peab oskama alumise huulega lusikalt toitu tõmmata.

Seedimise seisukohalt peab beebi soolestik tahkeks toiduks valmis olema, see tähendab valmisolekut toota teatud seedimist soodustavaid ensüüme. Siiski oled ilmselt uudishimulik, kuidas laps tahke toidu vastu võtab. Titadele on esimese tahke toidu kogemuseks olemas kindlad söögid. Mõtle toidu konsistentsi peale, see peab olema maheda maitsega ja kergesti seeditav. Vanematele meeldib tavaliselt alustada riisi või odrajahupudruga, mis on segatud rinnapiima või rinnapiimaasendajaga.

Teised levinud esimesed toidud on purustatud banaanid, kabatšokk, kartulid, õunapüree, pirnid ja porgandid. Võimalik on neid ise teha või ka poest valmiskujul osta. Soovitatav on alustada köögiviljadega ning pakkuda magusamaid puuvilju hiljem. Vastasel juhul võib beebi magusa puuviljasuhkruga ära harjuda ning tervislikud köögiviljad hiljem ära põlata.

Üheks osaks tahke toiduga tutvumisel on selle katsumine. See tähendab sõrmede ja terve käega kasutamist, et toitu näppida ja lõpuks üritada ise suhu panna. Millise piirini sa seda toidu uurimiseretke talud, on sinu otsustada. Ära vaid unusta, et kätega toidu katsumine on täiesti normaalne ning aitab beebil õppida lõpuks ise oma kätega toitu sööma. Nõuanne – pane lapsele suur-suur pudipõll ette, lase tal iseseisvalt uurida ning küüri ta lõpuks puhtaks. Head isu!

Viiendal elukuul peaks laps oskama:

1. Sirgelt püsti tõstetuna pead hoida
2. Kõhuli olles käte abil ülakeha maast lahti tõsta
3. Märgata väikseid, umbes rosinasuuruseid esemeid (aga hoia nii väikesed esemed beebi käeulatusest eemal!)
4. Rõõmust kilgata
5. Sirutada käe mingi eseme järele
6. Iseenesest naeratada
7. Sulle vastu naeratada
8. Haarata käeselja või sõrmeotste läheduses hoitavat kõristit
9. Istuma tõmmatuna pead ja keha ühel sirgel hoida

Oskab arvatavasti:
1. Pöörata (ühele poole)
2. Jalgadele toetuda
3. Öelda „aa-guu“ või sarnaseid täis- ja kaashääliku ühendeid
4. Teha puristavat häält
5. Pöörata hääle suunas

1 Comment

  1. Meil on hetkel viies kuu käimas ning põhimõtteliselt on kõik päris sama. Hetkeks mõtlesin, et kuna beebi on kaalugraafiku järgi keskmisest maas, et kas siis muud asjad tulevad ka tsipa hiljem, kuid nii see pole.

    Meil laps magab päris palju. Ööuni koos tissimistega kestab ca 10 tundi ja päevane pikem uni on ka 5-6 tundi ning vahepealsed mõningased uinakud ka. Tahaks ise ka sama palju magada 🙂

Write A Comment