Kodu ja keskkond

ÖKOBEEBI: Nipid lapseootel emadele

Enamasti toob teadmine rasedusest ja peatselt sündivast titast vanemate ellu palju rõõmu ja ka muret.
Vähemalt esiklapse ootajaid tabab pesapunumise tuhin ja  suure õhinaga asutakse kodu uue ilmakodaniku tulekuks ette valmistama. Mõned pered soetavad enne lapse sündi koguni uue kodu.
Bioneer kirjeldabki, mida tasub ümberkorralduste käigus silmas pidada.
Alustage lastetoa ümberkorraldustega nii varakult, kui vähegi võimalik. Varajane ja rahulik muutuste planeerimine on alati mõistlikum, kui kiirustamine ja esimeste ettejuhtuvate asjade ostmine. Endale ajavaru jätmine  on eriti oluline, kui soovite ka toa sisustust muuta, tapeeti vahetada või värvimistöid teha.
Värvige tuba ohutute värvide ja lakkidega. Veenduge, et viimistlusvahendid, mida te remondi käigus kasutate ei hakka edaspidi mingeid ohtlikke gaase eritama. Võimalusel kasutage keskkonnasõbralikke viimistlusvahendeid. Külastage meie ökoehituse teemalist linkide lehekülge!
Lapseootel ema ülesanneteks ei ole seinade värvimine, tapeedi kleepimine, värvilõhnade sees olemine ja ehitusel turnimine. Need tööd tasub ikka teistele jätta. Ema saab aidata näiteks värvide või mööbli valimise juures.

Eelistage naturaalsest puidust ja lakkimata lapsevoodit.
Kui valite siiski lakitud voodi, veenduge, et see oleks ohutu lakiga lakitud ja ei lõhnaks tugevasti. Sama soovitus kehtib ka muu lastetoa mööbli kohta. Plastik, vinüül ja saepuruplaat ei ole parimad lastetoa materjalid.
Ärge peljake kasutatud mööblit.Nii säästate raha ja hoiate keskkonda. Kasutatud

Ära pelga kasutatud mööblit osta.

mööblile saab väikese korrastamise abil anda uue elu.
Kui plaanite enne lapse sündi korteris või majas aknaid vahetada, siis eelistage puidust aknaid. Need hingavad ja saastavad ka vähem keskkonda.
Hakake koristama keskkonnasõbraliku kodukeemia abil. Valida võib nii poodides müügil olevaid ökokodukeemiavahendeid kui ka looduslike puhastavaid vahendeid nagu sidrun, sooda, vesi ja äädikas. Keskkonnasõbraliku kodukeemia eelistamine muudab teie koduse sisekliima tervislikumaks ja ei ohusta kasvavat lapsukest.
Sööge orgaanilist toitu. Mahedat toitu süües saate kindel olla, et see ei sisalda GMO-d, ohtlikus kogustes putukatõrjevahendeid, väetiseid ja säilitusaineid. Ema poolt söödud toit mõjutab ka kõhus kasvavat beebit. Vältige asovärvidega värvitud toiduaineid.

Ärge puutuge kokku putukatõrjevahenditega.
Ema kõhus kasvav loode on mürkide suhtes väga õrn. Teda võivad ohustada ka väikesed kogused. Orgaanilise toidu eelistest me juba rääkisime. Ettevaatlik tasub olla loomadele mõeldud parasiiditõrjevahenditega, putukatõrjevahenditega (eriti pihustatavate vahenditega), sääsetõrjevahenditega, koitõrjevahenditega, kärbsepaberitega ja kahjuritele mõeldud söödalõksudega.
Tehke aken lahti ja tuulutage tuba. Tuulutamata toas, on õhk kuni viis korda saastunum, kui õues. Tuulutage ka kontoriruume.
Pühkige tolmu niiske lapiga. On leitud, et kodus lenduvad mürgid lõpetavad oma teekonna kodutolmu hulgas. Lapseootel emal ei ole vaja sisse hingata kuiva lapiga üles keerutatud tolmu.
Kasutage keskkonnasõbralikke kosmeetikavahendeid. Ka läbi naha võivad ohtlikud kemikaalid jõuda teie lapseni. Veenduge, et teie poolt kasutatavad parfüümid, kreemid, šampoonid, seebid ja hambapastad on ikka ohutud.
Tehke endale selgeks, milliseid mähkmeid te plaanite lapsele alla panema hakata. Võimalusi on mitmeid – ühekordsed, korduvkasutatavad ja kombineeritud mähkmed.
Ärge peljake osta kasutatud kvaliteetset lapsevankrit. Vankrid on kallid ja nende kasutusaeg ühe lapsega on lühike. Kuigi enamus vankreid saab kasutada ka käruna, eelistatakse ikkagi osta suvekäru. Uurige ka ökolapsevankrite kohta.

Write A Comment