Lapsevanem

Mida peaks sisaldama kodune esmaabi kapp

Pliitaslamp. Foto: Wikipedia

Kuna lapsed vigastavad end kõige ootamatutel hetkedel, tuleb selleks valmis olla. Järgnevalt loetletud vahendid peaksid kindlasti koduapteeki kuuluma.
Hoia esmaabi karpi, kappi või pakki lukustatuna või muul moel lastele kättesaamatuna, kuna osad vahendid/ravimid on lastele ohtlikud.
Paratsetamool, ibuprofeen alandavad palavikku ja aitavad valude vastu. Hoia ravimite infolehed alles, et teaksid õigeid koguseid anda. Imikutele sobivad paratsetamooli küünlad.
 
Mõõteriist ravimi suu kaudu andmiseks. Kõige täpsem ja käepärasem on tavaliselt süstal. Leidub ka palju erinevaid mõõtelusikad, pipette, tilgutajaid ja tasse. Muretse endale selline, mis tundub Sulle ja Su lapsele sobivat või kasuta seda, mis on ravimiga kaasas.
Jääkott tursete ja valude leevendamiseks.
Jääkotti saab ise teha, pannes kummist hästi suletavasse kotti jääkuubikud. Mugavam on aga osta apteegist keemilist geeli sisaldav jääkott, mis muutub ise külmaks.
Soe kott/kuumaveepudel kõhu- või lihasvalu leevendamiseks.
Elastiksidemed ja plaastrid. Elastikside aitab väljaväänatud liigeste fikseerimisel või murtud käeluu kaela riputamisel. Erineva suuruse ja kujuga plaastrid kuluvad väikeste haavade ja kriimustuste plaasterdamisel marjaks ära.
Marlilapid ja teip. Suuremate haavade ja sisselõiget tohterdamiseks läheb vaja marlilappe. Et sidemed paigalt ei nihkuks, on nad vaja teibiga kinni tõmmata.
Väikesed ja teravad käärid teibi, marli jms lõikamiseks.
Termomeeter. Kui beebi ei ole veel ühe-aastane, peab koduapteegis olema digitaalne termomeeter, millega saab kehatemperatuuri pärakust mõõta. Saadaval on ka otsmikult, kõrvast ja kaenlaaugust mõõtvaid termomeetreid. Kõige täpsema ja usaldusväärsema tulemuse saab imikute puhul pärakust ja kaenlaaugust mõõtes.
Vaseliin rektaalse temperatuuri (pärasoolest) mõõtmiseks on vaja eelnevalt termomeetri otsikut libestusainega määrida.
Kalamiinilahus putukahammustustele määrimiseks ja sügeluse leevendamiseks. 1-protsendiline hüdrokortisoonsalv – leevendab samuti sügelevat löövet.
Antibiootiline salv on vajalik haavade puhul, kus on infektsioonioht. Kui tundub, et haav on juba põletikuline, konsulteeri enne salvi kasutamist arstiga.
Vesinikülihapend haavade puhastamiseks. See on pihustatav vedelik, mis tuimestab, puhastab, vähendab valu ega aja kipitama.
Rehüdreeriv vedelik, kui arst soovitab seda kõhulahtisuse puhul kasutada.
Päikesekreem. Kasuta imikutele ja väikelastele mõeldud õrna koostisega kreeme
Lahjendatud piiritus, saialille tinktuur vms vastsündinu nabaköndi ümbruse puhastamiseks või pintsettide, kääride, termomeetri vms puhastamiseks
Pintsetid pindude jms eemaldamiseks
Ninapump tatise nina puhastamiseks
Pliiatslamp, et kontrollide pupille ja vaadata kurku. Ära varupatareisid unusta.
Spaatel keele allasurumiseks kurgu vaatamisel.
Nimekiri olulistest telefoninumbritest – muu hulgas lastearsti ja kiirabi numbrid, tuttava või sugulase telefoninumbrid, kellele hädaabi korral helistada
Allikas: ivillage.com; raamat „Mida oodata: esimene eluaasta“

Write A Comment