Lapse sündides seisavad paljud vanemad raske valiku ees – milliseid mähkmeid lapsele valida. Argumente, millest lähtuda, on mitmeid – kui palju mähkmed maksavad, kuidas mähkmed mõjutavad lapse nahka või kui keskkonnasäästlikud on mähkmed.
Põhilised argumendid, millest mähkmete valikul lähtutakse, on siiski mähkmete hind ja lapse naha tervis. Valdav enamik emasid otsustab tänapäeval just ühekordsete pabermähkmete kasuks, kuna see on mugav ja hoiab aega kokku. Pabermähkmete turg on lai – erineva hinna, tegumoe, imavuse ja valmistamistehnoloogiaga mähkmeid pakuvad mitmed tootjad. Mähkmete valikuks ei oska kõigile ühest nõu anda ka lastearst Anne Kristi Uuli, kelle sõnul tuleb iga lapse jaoks sobivad mähkmed välja selgitada katse-eksituse meetodil. Lastearst lähtub eelkõige lapse naha tervise seisukohast ning peab oluliseks, et mähkmed ei tekitaks lapse nahale löövet. Mähkmete valimises peaks eriti tähelepanelikud olema allergiliste laste vanemad. “Kindel on see, et kõikvõimalike asjadega immutatud mähkmed ei sobi allergilistele lastele,” paneb Uuli südamele.
Öko- ja tavapabermähkmed
Laias laastus saab pabermähkmed liigitada nn tavamähkmeteks ja ökomähkmeteks. Tavamähkmete alla liigituvad kõik pabermähkmed, mis ei kanna ökomärgistust. Ökomähkmete juures saab aga vaadelda mitut erinevat dimensiooni – mähkmete sisu ohutus, mähkmete kõdunemisaeg ning mähkmete tootmisest tingitud ökoloogiline jalajälg. Libero mähkmete tootja SCA turundus- ja PR-koordinaator Eestis Maiu Väli võtab minu palvel ühendust ettevõtte peakontoriga, et saada infot mähkmete sisu ja lagunemisaja kohta. Mähkmete sisu koostise osas täpset vastust ei anta, samas tunnistatakse, et Libero mähkmete looduses lagunemise aeg on pikem kui ökomähkmetel. Mähkmete lagunemisaeg looduses ei pruugi aga nende “eluteel” peagi enam oluline aspekt olla. “Jäätmete käitluslitsentsi trend kogu Euroopas on põletamine, mille tagajärjel tekkinud tolm filtreeritakse läbi,” selgitab Maiu Väli. Libero on siiski hakanud keskkonnaaspekte üha olulisemaks pidama ning vähendanud süsihappegaasi ja teiste kasvuhoonegaaside tekkepõhjuseid oma tootmisprotsessis. Libero väiksemad suurused kannavad juba kaks aastat Põhjamaade Luigemärgi (The Nordic Swan Label) sümbolit, mis viitab nende tootmise keskkonnasäästlikkusele. Kõiki Põhjamaade Luigemärgi sümbolit kandvaid tooteid päris “ökodeks” nimetada siiski ei saa – enamasti on täidetud vaid üks kriteerium – keskkonnasäästlik tootmine.
Tuntuim ökomähkmete tootja Moltex on panustanud nii taastuvast põllumajandusest pärineva tooraine kasutamisele, mähkmete kiirele kõdunemisele kui sisu ohutusele. Moltexi kodulehelt saab täieliku ülevaate mähkmete iga kihi koostisest – selgub, et mähkmete koostisosadest on 50% biolagunevad, kusjuures hingav kaitsekile on 100% looduslik ning bioloogiliselt lagunev, samuti ei sisalda mähkmed lateksit. Parema imavuse tagamiseks on ka Moltex hakanud pabermähkmetes kasutama sünteetilist imamisgeeli, kuid see geel on kloorivaba, ei sisalda lõhna- ja säilitusaineid ega niisutuskreeme, mistõttu on see lapse nahale ohutu. Lastearst Anne Kristi Uuli räägib oma praktikale toetudes, et vahel ei sobi isegi ökomähkmed allergilisele lapsele. Sel juhul jääb ainsaks alternatiiviks vanast ajast tuntud riidemähkmete kasutamine.
Teadlik “roheline” valik
Looduslähedaste vaadetega metsapoole suhtlusgrupi liikmed Katri, Ave, Tiia, Kati ja Kerli on laste mähkmete valikul teinud teadlikult keskkonnasäästlikud otsused. Need emad on järgi proovinud nii ühekordsed ökomähkmed, korduvkasutatavad riidemähkmed kui tegelenud mähkmeeas lapse potitamisega. “Ökomähkmed on kasutuses seetõttu, et olen liiga palju lugenud, mida sisaldavad nn tavalised mähkmed ja seega soovin oma lapsele parimat. Olgugi, et ka ökopabermähkmed pole 100% looduslikud, siis kõikvõimalike halbade vahel valides on need kõige vähem halvemad.” räägib Katri. Paralleelselt pabermähkmetega kasutab aastase lapse ema Katri ka riidemähkmeid.
Nii keskkonnasäästu kui nahasõbralikkust silmas pidades on veendunud ökomähkmete kasutaja ka Ave, kes toob lisaks välja, et ei taha kilest tavamähkmeid kasutades oma poeglapse viljakust ohtu seada. Lisaks paberist ökomähkmetele kasutab Ave ka riidemähkmeid, kuid ei tee seda lapse heaolu hinnaga – lapse une ajal ning väljas käies on pabermähe tema arvates siiski turvalisem. Ave jaoks ei ole võõras ka lapse pissitamine ning juba enne lapse 2. sünnipäeva polnud nende peres mähkmeid enam tarvis. “Usun, et kõik see oli tänu pissitamisele ja riidemähkmetele, sest mul on palju tuttavaid, kelle pabermähkmes lapsed veel 3-aastaseltki mähkmeid vajavad ja püksi teevad,” räägib Ave.
Tavamähkmetest loobus tervislikel põhjustel kahe lapse ema Tiia, kes sai juba esimese lapsega sai aru, et tavamähkmed tekitavad tema lastel kohutava lööbe. “Moltexi ökomähkmed aga probleeme ei tekitanud,” räägib oma kogemusele tuginedes Tiia. Hiljem on Tiia ostnud odavama hinna tõttu ka Muumi ökosarja mähkmeid, mis samuti sobisid lapsele hästi.
Kingiks saadud Pampersi mähkmed tekitasid mähkmepiirkonnas punetust Hispaanias elava eestlanna Kati lapsele, mistõttu langetas Kati valiku ökomähkmete kasuks. Ta on poja peal proovinud nii Bambo, Wiona, Natura, Moltexi kui Muumi ökomähkmeid ning oskab välja tuua igaühe plusse ja miinuseid. Kuigi Kati on jõudnud ära proovida kõikvõimalikke erinevaid paberist ökomähkmeid, on nende peres olnud enamasti kasutuses siiski riidemähkmed ning lapse sage pissitamine.
Mähkmevaliku on enda jaoks eriti argumenteeritult läbi mõelnud Kerli. “Kasutame riidest mähkmeid, kuna ei taha loodusesse tohutut hunnikut kõdunematut prügi, need on soodsad, need on ihusõbralikud ning on stiimul last varakult potitada, mis aitab kaasa üldisele lapsega hea kontakti loomisele ja tema kehakeele mõistmisele,” argumenteerib Kerli. Ta on last pissitanud alates sünnist, mistõttu ei määrdu iga päeva palju riidemähkmeid ning ei kulu liigselt raha ja energiat nende pesemiseks. Kerli julgustab riidemähkmeid kasutama neid, kellel on lapse jaoks aega.
Kui palju mähkmed maksavad?
Pabermähkmete pooldajad on sageli veendunud, et riidemähkmete peale kulub rohkem raha ja energiat, kuna riidemähkmeid peab tihemini vahetama ning igapäevaselt pesema. Kui riidemähe märjaks saab, on vanemal motivatsioon mähe kohe ära vahetada, kuna märg riie ärritab lapse nahka. Pabermähe mahutab teoreetiliselt mitu pissi ning imamisgeeli abiga on lapse pepu kuiv. Lastearst Anne-Kristi Uuli soovitab mähkmeid siiski võimalikult sageli vahetada: “Vanematele tuleb selgitada, et mähkmed ei ole uriini reservuaar!” Uriinis tekivad bakteriaalsed muutusprotsessid, mille tulemusena tekib ammoniaak ja süsihappegaas ning uriin muutub aluseliseks ja annab võimaluse mähkmedermatiidi tekkimisele.
Riidemähkmed võivad esmavaatluselt tunduda kallid, kuna nende soetamisel tuleb suur summa välja käia ühekordselt. Puuvillaste riidemähkmete piisava varu peaks ökopoe Terve Valik hinnakirja arvestades saama vahemikus 500-3000 krooniga. Väljaminek on ühekordne ning edaspidi kulub energiat vaid nende pesemisele (soovi korral ka triikimisele). Terve Valiku hinnangul kulub riidemähkmete aastaseks pesukuluks ca600 krooni.
Ühes aastas kulub pabermähkmeid erinevate allikate hinnangul umbes 2000-3000 tükki, esimesel eluaastal kindlasti rohkem ning teisel vähem. Ühe paberist tavamähkme hind on olenevalt suurusest 3-4 krooni, ökomähkme hind 5-7 krooni. Paberist ökomähkmeid ja tavamähkmeid tuleb vahetada sama tihti, seega rahalises mõttes on paberist ökomähkmed kallimad. Pabermähkmete peale võib olenevalt mähkmete valikust ja lapse potilkäimise ajast kuluda arvestuslikult 10000-20000 krooni, sellele summale tuleb liita veel prügi äravedu, kuna mähkmeeas lastega peres tekib pabermähkmete näol mitu korda rohkem prügi.
Erinevate mähkmetüüpide plussid ja miinused
Kokkuvõtvalt võib nentida, et riidemähkmed on arvestuslikult kõige odavamad ning loodussõbralikumad, küll aga tuleb riidemähkmeid pidevalt pesta, mis tekitab aja- ja energiakulu. Samuti saab riidemähkmeid kasutada mitme lapsega. Paberist tavamähkmed maksavad vähem kui paberist ökomähkmed, tavamähkmed lagunevad looduses aeglasemalt ning tekitavad sagedamini mähkmedermatiiti. Pabermähkmete kasutamise positiivse küljena saab ära märkida mugavuse ning aja kokkuhoiu. Pabermähkmete tootmise, transportimise ja hilisema äraveo peale kulub aga hulganisti loodusressursse, mistõttu suurendab pabermähkmete kasutamine ökoloogilist jalajälge. Lapse varajane potitamine aitab aga alati mähkmeid kokku hoida.
Keskkonnateadlik portaal Bioneer.ee
Tervishoid