Vanemad, lapsed ja kooli juhtkond peaksid tegema koostööd, peatamaks või ennetamaks küberkiusamist. Mõned praktilised nõuanded, kuidas seda teha.
Mida vanemad saavad teha?
1. Hoia arvutit üldruumides. Ära luba arvutit laste magamistubadesse. Jälgi, milliseid lehekülgi nad kasutavad.
2. Õpi kasutama erinevaid sotsiaalvõrgustikke. Tutvu Facebook’i, My Space ’i, Rate.ee ja Twitteriga. Uuri, kas laps näitaks sulle nende profiili andmeid.
3. Rääkige ja arutlege lastega regulaarselt internetis peituvatest ohtudest. Sisendage, et nad võivad alati tulla ja oma probleemidest teile rääkida. Isegi juhul, kui see on sobimatu, ärritav või ohtlik.
4. Looge usalduslik suhe oma lastega. Seadke piirid, selgitage oma põhimõtteid ning arutage läbi reeglid ohutuks interneti kasutamiseks. Veelgi parem, pange need reeglid koos paika, siis on nad altimad neid täitma.
5. Selgitage lapsele, et ta ei vastaks mitte ühelegi ähvardusele ega kommentaarile avalikult. Ära kustuta mitte ühtegi sõnumit. Selle asemel kogu kokku kõik sõnumid, e-maili aadressid ja avatari informatsioon küberkiusaja kohta. Sul läheb neid vaja kui tahad tõestada, et oled langenud küberkiusamise ohvriks.
6. Ära süüdista lapsi. Kui neid kiusatakse, ole toetav ja arusaaja. Uuri kui kaua on kiusamine kestnud ning kinnita, et leiate koos sellele lahenduse. Anna oma lapsele teada, et te ei süüdista teda ning toonitage, et te olete talle toeks.
7. Ärge alatähtsustage küberkiusamist vastates vaid “õlakehitusega”. Emotsionaalne valu kiusataval on vägagi reaalne, millel võivad olla hilisemad tagajärjed. Ärge narrige lapsi, vastates vaid, “lapsed jäävad lasteks”, lausega.
8. Ärge ähvardage võtta ära arvutit kui nad tulevad su juurde murega. See sunnib neid veel rohkem salatsema.
9. Rääkige koolipsühholoogi ja õpetajatega. Nad saavad hoida end kursis toimuvaga ja jälgida laste käitumist.
10. Kui küberkiusamisele järgneb füüsiline vägivald või see kasvab siis teavita kindlasti politseid.
Mida lapsed saavad teha?
1. Ära vasta küberkiusajale.
2. Ära ole küberkiusaja kaasosaline, vahendades sõnumeid edasi teistele lastele.
3. Salvesta ja prindi välja kõik sõnumid tõestamaks küberkiusamist.
4. Kui sind kiusatakse, informeeri sellest koheselt täiskasvanut. Koos leiate kindlasti sellele lahenduse.
Mida saab kool teha?
1. Null-tolerants kõikidele kiusamisvormidele. Tee selgeks, et igasugune hirmutamine, ahistamine või ähvardav käitumine on tõsine rikkumine, mis lahendatakse kiirelt.
2. Koolides peaks olema kiusamisvastane poliitika ning kõik (koolijuhtkond, õpetajad, vanemad ja õpilased) peavad olema kursis sellega kooliaasta algusest.
3. Lisada kooli õppekavva loeng interneti-turvalisusest teavitamiseks.
4. Kaasata õpilasi, vanemaid ja õpetajaid arutlema küberkiusamise teemadel. Kaasata tuleb võimalikult palju inimesi!
5. Arutleda küberkiusamisega seonduvaid probleeme õpilasnõukogus.
Kas sul on kogemusi küberkiusamisega? Jäta jälg kommentaariumi.
Koolilaps