Lapsevanem

10 soovitust, kuidas üksikvanemad võiks oma rahamuresid leevendada

1. Tee oma “klubi”!
Suhtle foorumis, otsi inimesi oma ümbruses ning proovi leida sarnaste muredega isikuid enda ümber. Võta nendega ühendust ning proovi jagada teadmisi, oskusi ja selgita välja, mis oleks võimalikud lahendused. Käige koos mööda asutusi ja nõudke abi. Koos on teie hääl tugevam!
2. Jaga kulusid!
Eestis on toimetulekutoetus alla igasugust arvestust. Tegelikult seda ei tohikski nimetada toimetulekutoetuseks, sest sellega ei tule tänapäeva Eestis enam toime. Jagades kulusid, võid säästa kõvasti toitude, üüri, kommunaalkulude ja muu arvelt. Tuleb lihtsalt olla ettevaatlik, et ei satuks kulusid jagama ebaausate kodanikega.
3. Täienda oma teadmisi!
Proovi ennast täiendada. Leia raamatuid, loe harivaid artikleid. Kui sul on pisikene laps ja tal on lõunauinak, siis on ehk võimalik hiilida kuskile loengusse ajal, mil keegi last vaataks. NB! Ülikooli uksed on tihti avatud ning kuulates ja kaasa mõeldes arened sa ise edasi. Uuri ka töötukassa koolitustele pääsemise võimalusi ja muid programme, mida pakutakse.
4. Lahenda jõukamate mured!
Jõukad võivad olla jõukad, sest nad hoiavad oma varast kümne küünega kinni, kuid on ka neid, kes annavad hea meelega ära hunnikute viisi lasteriideid, mänguasju, lastetarbeid, kui need enam kasutust ei leia jne. Korja see kraam kokku ja kui sul endal nende esemete järele otsest vajadust pole, siis müü maha. Roheline second-hand mõtteviis on tänapäeval populaarsem kui kunagi varem. Lisa oma kuulutus turg.nupsu.ee lehele või müü see kraam maha kuskil mujal internetis või päris klassikalisel turuplatsil (on ka üritusi, kus saab tavaari müüa)
5. Tee head – saa head!
On hulganisti asutusi, kus vajatakse abikäsi, aga pole võimalik palka maksta. Samas võib see asutus lahendada kas või ajutiselt sinu mured: pakkuda sulle toidu lauale ja anda sinu perele öömaja. Samal ajal saad igal vabal hetkel neil aidata teha seda tööd, mis nad teevad. (Vanadekodud, turvakodud, lastekodud)
6. Suhtle sugulastega!
Tihti on raske olukorra tinginud sassis peresuhted. Mõtle, et kas oleks võimalik suhteid parandada ning seda ühise pingutusega kõik koos teha. Võib-olla vajad kolmandat osapoolt lepitajaks? See on suur samm ja võib mõnel juhul olla vale, kuid kaalu ilma uhkuse ja häbita seda siiski. Jalad kindlalt maas, oled tugevam ja targem.
7. Lahenda mõistatus!
Kas oled jäänud majanduskriisi hammasrataste vahele või on su probleemi tinginud tutvusringkond ja ümbritsev sotsiaalsfäär? Võib-olla puudulik haridus? Valed otsused, suured võlad? Mis iganes on põhjuseks, proovi see lahendada. Tihti on raskuste taga mingi viga, mida regulaarselt kordad. Proovi neid tuleviku tarbeks vältida ja luua oma lastele võimalus elada muretumalt.
8. Seisa oma õiguste eest!
Sul on laps? Kus on lapse isa (või mõnel juhul ema)? Kas ta maksab alimente? Hiilib maksmisest kõrvale? Võitle selle eest, et su õigused oleks kaitstud. On neid, kes uhkelt ütlevad, et ei taha alimentidega tegemist teha, kuid sul on selleks õigus ja lapse heaolu nimel ka tõenäoliselt kohustus teha kõik, mis su võimuses, et pakkuda talle sooja kodu ja täis kõhtu.
9. Ole leitav!
Võib-olla keegi tahab sind aidata, kuid ta ei tea sinu probleemidest ega sinu muredest midagi. Proovi endast märk maha jätta, et leiaksid abi. Võid oma muredest teavitada sotsiaaltöötajaid, MTÜ’sid, anda märku foorumis ja küsida nõu (Võib-olla tekib sellest mõnikord ka kisa ja kära, aga ära karda – tihti on teisel pool ekraani keegi, kel sama mure ja saab sinu julgusest jõudu).
10. Käi valimas!
See viimane võib kohati tobe soovitus tunduda, kuid poliitikud investeerivad maksumaksja (nende hulgas ka sinu) raha suurprojektidesse nagu Saaremaa sillad, Tartu mnt, EL-ga liitumine, NATO, euro jne. Ostavad tagasi raudteed ja topivad kindlasti posu raha ka oma tasku. Kuid meie pered ja lapsed? Meil oleks kõik pered kindlustatud ja soojas, kui inimeste süda oleks õigel kohal. See viha ja frustratsioon, mis raskel ajal tekib, tuleks poliitikutele hirmujudinaks seljal muuta. Nad on rahva teenrid, mitte rahvas nende oma.

2 kommentaari

  1. Väga tore artikkel, on mida kõrva taha panna. Olen ise üksik vanem, kasvatan üksi oma 3 last. Abikaasa on kahjuks ligi 5.aastat surnud.

Write A Comment