Kuidas on võimalik lapsed lugema panna ja säilitada nende huvi lugemise vastu?
Miks on lugemine nii oluline?
Lugemine …
- aitab kujundada laste väärtushinnanguid.
- tekitab elamusi ja pakub meelelahutust.
- rikastab kujutlusvõimet ja sõnavara.
- aitab võimaldada teadmisi.
- arendab suhtlemisoskust.
- on ajamasin, võimaldades näha minevikku ja reisida kujuteldavasse tulevikku.
SOOVITUSED LAPSEVANEMALE:
1. Loe ise, loe lapsele ette, loe koos lapsega. Kuula, kui laps sulle loeb. Räägi lapsele, kuidas sa ise lugema õppisid, mis olid sinu lemmikraamatud. Näita lapsele, et sa loed raamatuid, ajakirju, e-kirju, juhendeid, kokaraamatuid, koomikseid, filmi subtiitreid.
2. Loe lapsele iga päev ette. Enne veel, kui laps ise sõnu ja lauseid lugema hakkab, saab ta kuulda, kuidas täiskasvanu loeb ja mõtleb. Vali lugemiseks sobiv aeg ja mõnus koht.
3. Käi lapsega raamatukogus ja -poes. Võta raamatu kaasa reisile, polikliinikusse, külla. Pane kodus raamatud nii, et neid on kerge kätte saada.
4. Kirjuta lapsele kirjakesi, silte ja teateid. Osta koju lugemismänge, täheklotse, sõnakaarte, magnettähti. Palu sugulastel lapsele raamatuid kinkida.
5. Rõõmusta lapse edusammude üle: “Ma märkasin, et sa hoidsid raamatut õiget pidi käes! Sa tunned e-tähte! Oo, sa lugesid viis sõna ise kokku.”
6. Ole kannatlik. Ära võrdle last õe – venna või naabrilastega.
7. Jaga lapsega oma mõtteid: “See oli küll naljakas! Kui ma seda kohta lugesin, kujutasin ma ette lõhna (häält, maitset, tundeid).”
8. Lugemise ajal ennustage koos lapsega, mis võiks edasi juhtuda. Kujutage koos ennast raamatu tegelaste olukorras. Arutage, mida tegelane parajasti mõtleb või tunneb. Küsige, kuidas laps olukorra lahendaks.
9. Jutustage koos raamatute ja ajakirjade piltide järgi. Meisterdage (voolige, maalige, liimige, kleepige) lugude tegelasi. Illustreerige loetud muinasjutte. Dramatiseerige lugusid käpik-või sõrmenukkudega. Kutsuge teisedki pereliikmed kaasa mängima.
10. Mõtelge ise lugusid välja. Laps joonistab pildi, sina kirjuta tekst juurde. Laps joonistab ja kirjutab ise (nii nagu oskab) ja loeb hiljem ette. Aita lapsel kirjutada (kui laps küsib). Las laps loeb õdedele-vendadele, vanavanematele, sõpradele ette.
11. Nautige koosolemist ja lugemist. Lugege ilusamaid või põnevamaid kohti korduvalt.
Mida sina, armas lugeja, oma lapsele viimati ette lugesid? Kuidas sa õpetad oma last raamatuid armastama?
1 Comment
Pingback: Nõuandeid lapsega lugemiseks | Perelood ja pereelu