Väikelaps

Sagedasemad küsimused hammaste kohta

Enne kui lapsele hambad tulevad, peaks igemeid marliga puhastama.

Esimest korda üle mitmekümne aasta esineb lastel taas üha enam ja enam probleeme hammastega. Järgnevalt sagedasemad küsimused, mis vanematel seoses lapse ja tema hammastega tekivad.
Kuidas kõige paremini hambaaukudest hoiduda?
Lapsed peaksid hambaid pesema vähemalt kaks korda päevas, tore oleks, kui ka pärast iga näksimist. Lapse hammaste tervis sõltub laias laastus neljast asjast: toitumisest, hügieenist, hammaste koostisest ning sülje kogusest ja kvaliteedist. Kuna viimased kaks sõltuvad peamiselt geenidest ja pole seega kontrollitavad, tuleks tähelepanu pöörata eelkõige söömisharjumustele ja hammaste pesemisele.
Väga oluline on söödava toidu kvaliteet ja söögikordade sagedus. Kui eriti töödeldud toitudes sisalduvad suhkur ja tärklis suus tavaliste bakteritega segunevad, tekib hambastruktuuri lõhkuv hape. Hapete ladestumist ja hambakattu aitavad vältida regulaarsed tervislikud söögikorrad ja vee joomine. Ilmselgelt pole võimalik ilma näksideta hakkama saada, kuid sel juhul tuleks töödeldud toidule eelistada rohkem puu- ja juurvilju.
Pea meeles: lapsed peaksid vähemalt kaks korda päevas ja soovitavalt ka pärast näksimist hambaid pesema. Kõige olulisem hammaste pesemise aeg on enne uinakut või magamaminekut, sest magades süljeeritus aeglustub ja hapetel on hea asuda hambaid lõhkuma.
Kui vanalt peaksin lapsega esimest korda hambaarsti juurde minema ja kui sageli peaks kontrollimas käima?
Beebiga peaks hambaarsti juurest läbi käima kuue kuu jooksul pärast esimese hamba ilmumist ja mitte hiljem kui ühe aasta vanuselt. Hiljutine uuring väidab, et sellest soovitusest kinni pidades on sellisel lapsel vaja vähem auke parandada kui neil, kes alles 2-3 aastaselt esimest korda hambaarstile jõuavad. Suuremate probleemide puudumisel loeb ja vaatab arst lapse hamba(d) üle, harjutab teda kabineti ja inimestega ning räägib hammaste hooldamisest. Peamine eesmärk on pakkuda lapsele toredat ja meeldivat kogemust. Rusikareegel näeb ette arsti regulaarset külastamist umbes iga poole aasta tagant.
Kas elektriline hambahari on lapsele hea?
Sellest võib olla abi lapsele, kelle käeliigutused pole veel nii koordineeritud, et tavalise hambaharjaga hambad põhjalikult pestud saaksid. Elektrilist hambaharja kasutades tuleks kindlasti jälgida, et laps seda liiga tugevasti hammastele ei suruks – hambaharja pea ei saa korralikult ringi käia ja pesemine pole nii tõhus. Hoolimata hambaharjast tuleks jälgida, et puhastatud saaksid ka suu tagaosas asuvad raskesti ligipääsetavad kohad. Kuni 5-6 aastased lapsed võivad nende puhastamisel abi vajada.
Kas lapse hambaid peaks aukude vältimiseks vahaga katma?

Head suuhügieeni neid ei asenda, kuid vaha ehk silant, millega kaetakse tagumiste hammaste lõikepind, võib aidata vältida aukude tekkimist väga sooniliste purihammaste puhul. Bakterid, hambakatt ja toiduosakesed jäävad soontesse ja hambaharjaga on neid väga raske eemaldada. Kuigi mõned soovitavad vaha kasutada, ei ole lapse hambad üldiselt eriti soonilised. Kui lapsel on kõik jäävhambad suus, võiksid vaha kasutamisest rääkida arstiga. Hammastelt see välja ei pasta, samuti pole nende panemine eriti valulik, kuigi esmalt võib hambaid keelega katsudes seda tunda olla.
Poodides müüakse palju looduslikke, ilma fluorita hambapastasid. Kas need lastele ka sobivad?

Kuigi fluoriidi sisaldavad hambapastad kaitsevad hambaemaili, sobib väikelastele, kes veel sülitada ei oska, fluoriidivaba hambapasta. Nimelt võib flouriidi allaneelamine põhjustada fluoroosi, mis tekitab jäävhammaste emailile plekke. Kui lapsi õpib sülitama, konsulteeri oma hambaarstiga: võibolla saab laps piisavalt fluori ka kraaniveest, ravimitest ja toidust. Pea meeles: alla ühe-aastased lapsed fluori ei vaja ja on fluoroosi tekke suhtes eriti tundlikud.
Kas vastab tõele, et ksülitooliga närimiskumm aitab vähendada hambaaukude teket?
Nätsu närimine ergutab süljeeritust, mis omakorda neutraliseerib happelisust ja vähendab aukude teket. Uuringud on näidanud, et ksülitool võib suus pesitsevate bakterite paljunemist vähendada. Alla nelja aastaste laste jaoks on näts ohtlik, sest nad võivad selle kurku tõmmata. Kuid beebid ja väikelapsed saavad ksülitooli siiski tarbida, kui ema raseduse ajal ja lapse esimese kahe eluaasta jooksul regulaarselt ksülitooliga närimiskummi närib – bakterid levivad tihti just musitamise ja ühise toidu kaudu.
Laps kiristab hambaid. Kas peaksin muretsema?
Hambaid kiristavad tavaliselt väikesed lapsed. Kui lapse suu kasvab ja muutub, võib kiristamine aidata tal mugavamalt hambaid lõualuuga kohandada. Kuigi kiristamine võib hambaemaili kahjustada, tulevad hambad tavaliselt enne ära. Jäävhammastele see üldiselt kahju ei tee, sest enne kuuendat eluaastat see komme tavaliselt kaob. Kui tunned siiski muret või kui laps pole kombest loobunud, räägi oma hambaarstiga, kes võib soovitada ööseks paigaldatavat hambakaitset või suunata lapse suulihastega tegeleva terapeudi juurde.
Kas pean tõesti lapse igemeid enne hammaste tulekut marliga pühkima?
See oleks hea, sest siis harjub beebi harjamise tundega ja tihti on enne hamba tulekut igemes olemas väike ava – suurepärane bakterite pesa, mille marli hõlpsasti puhastab. Igemeid tuleks hakata pühkima alates kuuendas elukuust pärast iga söögikorda. Kuna pühkimine masseerib ka igemeid, võib see hammaste tuleku imikule mugavamaks teha.
Milline plomm sobib lapsele kõige paremini?
Komposiittäidise paigaldamine võtab aega kuni 40 minutit ja võib nihverdava lapse jaoks olla tülikas, võrreldes amalgaam- ehk elavhõbeda täidisega, mille paigaldamine võtab umbes 10 minutit. Samas ei ole komposiittäidise puhul nii palju puurimist. Mõned vanemad eelistavad komposiittäidist ka seetõttu, et pelgavad elavhõbeda mõju, kuid uuringud pole selle ohtlikkust tõetanud.
Mille poolest erineb laste hambaarst üldhambaarstist?
Laste hambaarst on tihti saanud lisakoolitust laste suuhügieeni osas. Samuti on laste hambaarsti juures tavaliselt lapsesõbralikum keskkond. Et tegemist on väga spetsiaalse suunaga, ei pruugi neid arste aga eriti palju olla. Arsti valiku peaksid eelkõige vaatama arsti kogemust ja seda, kui hästi ta lapsega läbi saab ja sinu muresid kuulda võtab.
Allikas: CNN

Write A Comment