Blogi

Rooibos – tee, mis toob tervise

Rooibos on eriline tee, sest see ei sisalda kofeiini

Rooibos punane tee on parima kvaliteediga mahe ja magusamaitseline tee, mis on kofeiinivaba ja sobib nii lastele kui ka töörügajale rahustavaks, mälu parandavaks ja tervislikuks joogiks.
Rooibos on eriline tee, sest see ei sisalda kofeiini. Seega see tee ei erguta, vaid on rahustav nii suurtele kui ka väikestele. Rooibos põõsas kasvab Lõuna Aafrikas. Tema lehed on pikad punased, nõelja kujuga. Lehed korjatakse ja lastakse  närtsida, seejärel töödeldakse samuti kui hariliku teepõõsa lehti: rullitakse, fermenteeritakse, kuumutatakse ja kuivatatakse.  Rullimisel osa leherakke puruneb ja neist väljub fermenteerimiseks vajalik rakumahl.
Fermenteerimine toimub niiskes ja soojas umbes 4 tundi. Protsessi peatamiseks lehti kuumutatakse. Lehtedest valmistatud jook on punast värvi, magusavõitu, värskendav, veidi puuviljalõhnaline ja seismisel ei muutu mõrkjaks vähese tanniini sisalduse tõttu. Joogil on ravitoime.
Kuna punane tee ei sisalda kofeiini, võib teda juua õhtul või soovi korral öösel. Samuti valutavale kurgu korral saab kuuma teed juua rohkesti ilma, et tekkiks südamekloppimist.. Tee sobib hästi ka neile, kellel on kofeiini allergia. Rooibos ei ärrita magu, on leebe ja mahe. Samuti sisaldab tee rikkalikult antioksüdante, mistõttu on sel ka põletikuvastane-, vähktõbe ja südamehaigusi ennetav toime. Antioksüdandid seovad hapniku vabu radikaale ning ennetavad rakkude vananemist.
Tee valmistamisel tuleb teelehtedele kallata 2-3 minutit peale keemist seisnud vesi. Tee valmimise aeg on  5 minutit. Punane tee sobib toimekale inimesele, kel on palju tegemist, kuna seda teed võib juua kogu päeva jooksul. Kaloreid tee ei anna, kuna ei vaja suhkru lisamist, sest rooibos teele on iseloomulik veidi magus maitse.
Punane tee on ka hea jook lastele ning sobib janujoogiks kogu koolipäeva jooksul. Lisaks teeb teda soovitatavaks joogiks haigustevastane kaitsevõime. Punane tee sobib üliaktiivsetele lastele, kuna on rahustava toimega. Imikutel vähendab punane tee gaasivalu ja  leevendab naha allergilisi nähte
Tees on vähe tanniini, sellepärast ei ole punane tee mõrkjas, vaid on leebe, aitab mao- ja soolestikuhäireid leevendada. Jahedas võib juua sooja teed, palavas aga jääteed, sest  punasest teest valmistatud jäätee on väga karastav jook. Jäätee valmistamiseks tehakse tavaline tass teed topeltportsjoni teelehtedega. Kui tee on seisnud 5 minutit, lisatakse samas koguses jääd või külma vett. Tavaliselt serveeritaksegi jäätükkide ja sidrunilõiguga.
Rooibos tee omadused
• Punane tee sisaldab kaaliumi, vaske, magneesiumi, naatriumi, kaltsiumi, floori, vähe tsinki, mangaani ja rauda; tugevdab luid ja hambaid
•  Sisaldab üle 20 korra rohkem polüfenoole, mis on antioksüdandid – kaitsevad rakke kahjustuste eest, mis võivad viia vähirakkude tekkele; kaitsevad põletike, viiruste, bakterite eest ja tugevdavad keha immuunsüsteeme
• Sisaldab vitamiine A, C ja E
• Punane tee vähendab rasva ladestumist veresoonte seina, alandab vererõhku, langetab kolesterooli taset
• Vähendab valusid liigesepõletike korral
• Aitab kaalu langetada ja hoida isu kontrolli all
• On lõõgastava ja rahustava toimega
• Ei sisalda oksaalhapet ja sobib neerukivitõve korral
• On hea janukustutaja
Allikas: Eesti Toitumisteaduse Selts

Write A Comment