Tujude kõikumine raseduse ajal on täiesti tavaline, põhjuseks närve mõjutavad hormonaalsed muutused ja õnnistatud seisundit puudutavad vastuolulised tunded. Osasid tulevasi emasid valdab õnnetunne, teised kogevad masendust ja ärevust.
Enamik naisi tajub, et tujukus lööb lõkkele kuskil 6. ja 10. rasedusnädala vahel, väheneb teisel trimestril ning ilmub siis uuesti, kui rasedus lõpule hakkab jõudma.
Tujukuse põhjused
Rasedus võib olla stressirikas ja koormav aeg. Ühel päeval võid lapse saamise mõttest vaimustuda, juba järgmisel hetkel hoomad olukorra tõsidust. Muremõtted võivad tekkida seoses sinu emaliku pädevuse, beebi tervise ja pere toimetulekuga. Lisandub veel mure, kuidas võib uus ilmakodanik mõjutada sinu suheteid partneri ja teiste lastega – kas sa suudad ka edaspidi neile kõigile piisavalt tähelepanu pöörata.
Isegi planeeritud rasedus võib eesootava eluga seoses segaseid tundeid tekitada. See pole ka üllatus, eriti kui arvestada tänapäeva vanematele pandud kõrgeid ootusi. Pole siis ime, et lähikondlaste ja ühiskonna poolt tekib surve enne kui laps on ilmavalgust näinud. Võid vaevata pikalt pead selle üle, kas loed õiget kirjandust, ostad õigeid tooteid, kas tead, kuidas lapse arengut suunata ja temast inimest kasvatada.
Samal ajal võib muutuv keha panna sind oma partneri silmis ebaatraktiivsena tundma. Kõhu suurenedes võid muretseda liigse kaalutõusu ja paksuksminemise pärast. Samas tunned ehk, et ei suuda nii palju trenni teha kui sooviksid või harjunud oled.
Kõige tipuks võivad koormavaks muutuda ka raseduse füüsilised sümptomid nagu kõrvetised, väsimus, sage urineerimine, paistes jalad ja käed jne. Sel hetkel tunnevad paljud, et on kaotanud kontrolli nii oma keha kui elu üle. Kõik need mured kokku võivad su suurde tunnete keerisesse paisata.
Kuidas tujude kõikumisega toime tulla
Proovi meeles pidada, et emotsioonide üleküllus on praegusel hetkel normaalne. Seda arvesse võttes peaksid püüdma end teadlikult poputada ja jääma mõistlikuks isegi kõige pöörasematel hetkedel. Siin on selleks mõned soovitused.
• Võta asja rahulikult. Väldi kiusatust enne beebi tulekut maksimaalselt asju ära teha. Oled ehk mõelnud, et lastetoa tapeet tuleb ära vahetada, et on vaja uus mööbel osta või et enne dekreeti jäämist pead veel maksimaalselt ületunde tegema. Tegelikult ei pea. Ainus tähtis asi on hoolitseda enda eest. Olles ise rahul, suudad ka lapse eest paremini hoolt kanda.
• Suhtle partneriga. Kui kinnitad partnerile, mida sa tema vastu tunned ja räägid oma hirmudest-muredest, kindlustad selle, et ta ei võta su tundepuhanguid isiklikult. Veetke koos piisavalt palju aega ja hoidke suhet soojana. Kui võimalik, sõitke koos puhkama. Tugevdage omavahelist sidet nii palju, et saaksite lapse sündides teineteisele maksimaalselt toeks olla. Kui oled vallaline, keskendu perekondlikele ja sõprussuhetele. Need tagavad vajaliku toetuse praegu ja ka pärast lapse sündi.
• Tee midagi enesetunde parandamiseks. Selleks võib olla ajaveetmine oma partneriga. Või ka iseendaga: tee mõnus lõunauinak, mine jalutama, massaaži või sõbraga kinno.
• Räägi. Jaga tuleviku pärast tekkivaid muresid usaldusväärse sõbraga. Tihti piisab murede leevendamiseks ja neile lahenduste leidmiseks lihtsalt rääkimisest. Muutke see kahepoolseks ja pihtige üksteisele.
• Astu stressile vastu. Selle asemel, et lasta masendusel enda üle võimust võtta, lase parem aur välja. Maga korralikult, söö tervislikult, tee trenni ja veeda lõbusalt aega. Tee kindlaks stressi allikad ja vii läbi vajalikud muutused (näiteks vähenda oma kohustusi). Kui murekoorem sellegipoolest ei vähene, proovi joogat, mediteerimist või muid lõõgastusmeetodeid.
Kui tujude kõikumised pole kõigutatavad
Kui tujukus kestab üle kahe nädala ja paranemise märke pole näha, räägi oma arstiga ja lase mõnd head nõustajat soovitada. Võid kuuluda selle kümne protsendi naiste hulka, kes võitlevad raseduse ajal kergekujulise kuni raske depressiooniga. Liigne närvilisus ja muretsemine võivad olla tingitud ärevushäiretest.
Oluline on otsida ravi veel raseduse ajal. Uuringud on näidanud, et ravimata emotsionaalsed terviseprobleemid mõjutavad lapse füüsilist heaolu ja suurendavad enneaegse sünnituse ja rasedusjärgse depressiooni ohtu. Nii füsioteraapia kui ravimid võivad olla abiks sinu ja su lapse elukvaliteedi parandamisel nii raseduse ajal kui pärast seda.
Rasedus