Beebi

Mähkmete võrdlus

Väikese imiku tulek perre on eriline sündmus, mis toob kaasa suurel hulgal muutuseid. Üks teema, millest lapsevanemad mööda ei pääse, on mähkmed. Pakume siinkohal lühikese ülevaate erinevatest mähkmetüüpidest.
Tavalised ühekordselt kasutatavad mähkmed (Libero, Pampers, Huggies jne) on lapsevanema jaoks mugavad. Kahjuks kõdunevad nad looduses 200 kuni 500 aastat. Seda seetõttu, et nad sisaldavad naftapõhist plastikut. Ühele lapsele kulub aastas keskmiselt 3000 mähet. See on väga suur hulk halvasti kõdunevat prügi. Lisaks sisaldavad tavalised mähkmed mitmeid kaheldava väärtusega kemikaale (pepupalsamid, säilitusained, lõhnaained jms), mis lapse õrna nahaga kontakti sattudes, võivad põhjustada erinevaid terviseprobleeme.

Ühekordselt kasutatavad ökomähkmed (Moltex Öko, Wiona, Bambo jne) kõdunevad sobivates tingimustes palju kiiremini.
Osad ökomähkmed (nt Moltex Öko) vajavad täielikuks kõdunemiseks vihmaussikomposti. Ühekordsetes ökomähkmetes kasutatakse bioplastikut, mis on valmistatud taimsetest koostisosadest (nt maisitärklis). Moltex Öko ja Wiona mähkmed on saadaval ka Eestis. Need näevad välja nagu tavalised ühekordsed mähkmed ja nende imavusvõime on ka sarnane. Erinevaid pepupalsameid, lõhna- ja säilitusaineid ühekordsetes ökomähkmetes ei kasutata.
Riidest mähkmed (Popolini, Disana, Lotties, Bambino Mio, Hemphour, Terve Valik jne) ei ole enam samasugused nagu vanasti. Tänapäeval saab valida erinevate mugavate toodete ja materjalide vahel. Mähkmeid valmistatakse puuvillast, villast, kanepist, bambuses, siidist ja  mikrofiibermaterjalist. Mõned tootjad pakuvad ökokangaid. Teised seda ei tee. Riidest mähkmete kasutamine eeldab tihedat pesupesemist. Mähkmeid on mõttekas pesta  madalaid temperatuure ja keskkonnasõbralikku pesuvahendit kasutades. Kindlasti tasub üle vaadata oma pesumasina pakutavad režiimid ja leida nende hulgast efektiivseim. Keskkonnasõbralik on kuivatada mähkmeid nööril ning mitte vaeva näha nende triikimisega.
Hübriidmähkmed (gDiapers, Weenees), mida Eestisse veel ei tooda, koosnevad korduvkasutatavast pealismähkmest ja 100% kõdunevatest mähkmesisudest. Hübriidmähkmed ei vaja komposteerimiseks eritingimusi. Mähkmesisu võib lahti lõigata ja wc potist alla lasta. Pealismähkmed on hingavast materjalist ja hoiavad lapse riided kuivadena.
Allikas: Keskkonnaportaal www.bioneer.ee

Write A Comment