Lapsevanem

Kuidas tulla toime mitme lapsega korraga

Emaks olemine toob kaasa hulga väljakutseid. Foto: Dreamstime / Tomasz Trojanowski
Emaks olemine toob kaasa hulga väljakutseid. Foto: Dreamstime

Kui perre sünnib teine laps, peab lapsevanem hakkama oma tähelepanu jagama. Samal ajal kui tegeled ühe põnniga, saab teine pahandusega hakkama. Kui kontroll kaob, võid tunda end kaheks rebituna.
Ootad, et vanem laps näitaks üles natukenegi mõistmist sinu stressi suhtes, kuid loomulikult ta seda ei tee.
Kes peaks ootama? Kuidas tasakaalustada oma vanema lapse vajadusi ja aidata tal tähti õppida samas kui noorem vajab vannitamist ja magama panekut? Lõpmatuseni ei saa ka täiuslik olla. Vahel on täiesti normaalne tukastada, ärrituda ja tunda kurnatust, kuid mitte igal õhtul.
Loo lapsele realistlik pilt sellest, mis teda ees ootab kui beebi sünnib. Esialgu ei tee ta eriti midagi peale magamise, nutmise, söömise ja mähkmete määrimise. Beebi ei ole mängukaaslane, mängukaaslaseks saab ta alles mõne aasta pärast. Abiks võib olla ka teemakohase kirjanduse ettelugemine, näiteks Eesti Lastekirjanduse Keskuse riiulitelt võib leida sellist kirjandust:

  • A. Pervik “Paula ja Patrik”
  • A. De Petigny “Kaspar saab väikese õe”
  • A. Renoult “Jänes Joonatanist saab suur vend”
  • L. Tungal “Kristiina,see keskmine”
  • K. Soans “Teistmoodi Sirel”

Hoolitse, et sul oleks vanema lapse jaoks eraldi aega. Kumbki vanem peaks veetma iga päev kahekesi aega vanema lapsega. Hämmastav, kuidas isegi 10 minutit segamatut kahekesiolekut võib parandada lapse-vanema suhet, samuti ka käitumist. Lase lapsel valida tegevus, mida koos teete.
Esimene samm
Püüa jääda nii rahulikuks kui võimalik. Proovi mitte oma ärritatuse ja isikliku survega niigi kisarikast olukorda veelgi hullemaks teha. Loe kümneni ja kasuta enda rahustamiseks erinevaid rahunemisnippe.
Teine samm
Vähenda iseendale pandud ootusi ja standardeid. Sa ei saa korraga tegeleda rohkem kui kolme asjaga, proovi kuidas tahad. Ära sea endale ebarealistlikke standardeid nagu korras majapidamine, soe toit laual, kasitud beebi ja täiuseni haritud poeg. Kõige sellega sa päeva lõpuks hakkama ei saa.
Kolmas samm
Ignoreeri paratamatust. Kui tital mähkmeid vahetades ajab suurem laps ümber terve kastitäie asju, ära karju ega satu masendusse – tegele sellega siis, kui sul aega on.
Neljas samm
Ära ürita mängida superema/superisa. Püüa mõista, et vanemana on sul palju tegemist, kuid püüa silmas pidada laste vajadusi ja jälgi, kuidas nemad sellele hullumeelsele elustiilile reageerivad. Võid tunda end taksojuhina, kes tormab peatumata ühest sihtpunktist teise, sest Janel on ju ujumistrenn, Toomas tuleb viia jalgpallitrenni ja Luise tuua lasteaiast. Samal ajal kui sina ühest kohast teise sõidad, saavad nemad rahulikult autos võileiba süüa.
Viies samm
Palu abi kui seda vajad ja see võimalik on. Su abikaasa saab mõned ülesanded enda peale võtta. Raskel hetkel võid alati mõne lähedal elava sugulase appi kutsuda. Kui saad seda lubada, palka endale lapsehoidja, kas või kõige raskemaks paariks tunniks päevas.
Allikad: iVillage; peresuhted.ee