Uudised isakssaamisest on põnevad, aga ka murettekitavad. Sind võivad vaevata küsimused: Kuidas laps mu elu muudab? Kas ma teenin lapse kasvatamiseks piisavalt? Kuidas olla hea isa? Kuidas ma saan raseduse ajal naisele abiks olla?
Sellised mõtted on täiesti normaalsed ja kuigi järgnevad lahendused tunduvad ütlematagi selged, on neist kasu vaid siis, kui neid ka tegelikult järgida.
1. Mine naisega arsti juurde kaasa. Arst tahab teada ka sinu terviselugu. Tutvu inimestega, kes raseduse ajal su naise ja lapse eest hoolitsevad. Enne arsti visiiti kirjuta üles kõikvõimalikud küsimused, mis sul tekivad. Aruta neid arstiga ja ära karda küsida, kui sul ka läbivaatuse käigus midagi arusaamatuks jääb.
Teadmiseks:
• Esimese trimestri (1.-3. kuu) lõpus on kuulda lapse südamelööke.
• Teisel trimestril (4.-6. kuu) mine naisega koos ultrahelisse. Seal näed beebi pead, käsi ja jalgu. Võid isegi tema soo teada saada. Sel hetkel hakkab laps juba reaalsena tunduma.
• Kolmanda trimestri (7.-9. kuu) visiidil küsi arstilt, ämmaemandalt või õelt nõu, kuidas saaksid sünnituse juures abiks olla.
2. Vaata, kuula, uuri ja loe. Vaata videoid, küsi naise käest, uuri internetist või raamatutest raseduse, sünnitamise ja vanemaks olemise kohta.
3. Aita lapse jaoks plaane teha. Aruta partneriga, mida lapsele vaja on. Otsustage, kus ta magama hakkab ja seadke see nurk või tuba lapse jaoks valmis. Ostke koos vajalikke asju. Käi naisega perekooli loengutes. Seal õpid oma partnerit sünnituse ajal aitama. Infot loengute kohta saad arsti käest.
Kui muretsed raha pärast, on ehk abi neist soovitustest:
• Äkki on mõnel teie pereliikmel või sõbral alles jäänud häll, mähkimislaud, mänguasjad või riided. Paljud inimesed annavad hea meelega ära asjad, mida neil enam vaja ei lähe. Pealegi kasvavad lapsed näiteks imikuea riietest väga kiiresti välja.
• Vaata komisjonipoodidesse ja kasutatud riiete poodidesse, kus pakutakse tihti mööblit, mänguasju ja riideid eriti soodsa hinnaga.
• Pane iga nädal beebiasjade jaoks kõrvale teatud summa. Isegi mõnikümmend krooni nädalas võib lapse sündides abiks olla.
• Eesti riik pakub erinevaid toetusi ja hüvitisi nii vahetult pärast lapse sündi kui edaspidi lapse kasvades. Uuri järele, kas ja kui palju saate sünnitushüvitist ja vanemapalka. Lisaks pakuvad mõned ettevõtted oma töötajatele soodustusi, kuidas on lugu sinu tööandjaga?
4. Säilitage tervislikud eluviisid
• Aita naisel mitmekesiselt süüa. Hea valik on täisteratooted, maisihelbed, riis ja pasta, madala rasvasisaldusega piim, juust ja jogurt, samuti madala rasvasisaldusega liha ja kana ning värsked puu- ja juurviljad. Kontrolli ka enda menüüd! Ise õigesti toitudes aitad ka partneril seda teha.
• Jäta suitsetamine maha. Sinu suitsetamine teeb su partnerist passiivse suitsetaja, mis pole hea ei temale ega lapsele.
• Aita oma partneril alkoholist eemale hoida. Raseduse ajal ei tohi alkoholi tarbida, sest see võib põhjustada väärarenguid. Aita naisel eemale hoida õllest, veinist, cooleritest, ja kokteilidest, asendades need värskete mahlade, vee ja alkoholivabade kokteilidega.
• Küsi oma arsti käest järele, milliseid apteegi- ja taimseid ravimeid tohib kasutada. Ka teatud retsepti- ja käsimüügiravimid võivad beebile kahjulikud olla, seega kontrolli alati arsti käest üles, kas antud ravimit on lubatud raseduse ajal tarvitada.
• Pane ära majapidamiskemikaalid. Hoia värve, vedeldajaid, lahusteid ja pestitsiide naisest eemal. Vaheta ise kassiliiva.
• Tehke trenni. Trenn on hea võimalus koos midagi ette võtta. Jalutamine on lihtne ja ei ole kulukas, pealegi saab seda peaaegu kõikjal teha. Uuri arsti käest, millised spordialad on rasedale ohutud.
• Aita partneril lõõgastuda ja stressist hoiduda. Lase partneril puhata kui ta seda vajab, see on hea nii temale kui lapsele. Saad aidata teda koristamisel, käia ise poes ja teha süüa. Tehke koos mõnus lõunauinak või kaisutage niisama. Stressi aitab vähendada ka beebiga seotud lootustest ja plaanidest rääkimine.
• Õpi mõistma muutusi, mis rasedusega kaasas käivad. Rasedus muudab naist nii füüsiliselt kui emotsionaalselt. Kui naine on ühel hetkel rõõmus ja järgmisel kurb, on ilmselt tegemist raseduse ajal esineva tujude kõikumisega. Füüsilised muutused võivad põhjustada väsimust ja kurnatust.
6. Jätkake seksimist, kui te mõlemad seda soovite. Raseduse ajal võib su naise seksiisu suureneda või väheneda, see sõltub tema keha muutustest. Paljude inimeste arvates on seks raseduse ajal teistsugune. Kui kõht suuremaks muutub, proovige teisi asendeid ja leidke enda jaoks mugavaim. Andke teineteisele teada, mis teile meeldib. Pidage meeles, et kuni arst pole seda just ära keelanud, on raseduse ajal seksimine täiesti normaalne. Last see kuidagi ei kahjusta.
7. Toeta naise otsust last rinnaga toita. Rinnapiim on sinu lapsele parim toit, sest sisaldab kasvamiseks kõike vajalikku. Kui sul tekib sellega seoses küsimusi, räägi arstiga.
Allikas: www.marchofdimes.com
Lapsevanem