Lapsed, keda imikuna toideti siis, kui nad seda nõudsid, on suuremaks kasvades tõenäolisemalt kõrgema IQ-ga ja saavad koolis paremini hakkama. Sellele järeldusele jõudsid Suurbritannia teadlased, uurides laste toitmist nõudmise peale ja päevaplaanile vastavalt. Selgus, et 8-aastaste seas olid nende laste IQ-d, keda toideti imikuna soovi kohaselt, 4–5 punkti kõrgemad kui kindla ajakava järgi toidetud lastel.
Essexi ja Oxfordi ülikooli teadlased uurisid kolme tüüpi emasid ja beebisid. Esimene rühm moodustus imikutest, keda toideti mingi kindla graafiku järgi (näiteks iga nelja tunni tagant), teise rühma kuulusid emad lastega, kes proovisid, kuid ebaõnnestusid ajakavast kinni pidamises. Kolmas grupp koosnes imikutest, keda toideti vastavalt nende nõudmisele.
Analüüsist selgub, et kolmandasse gruppi kuuluvate laste IQ oli 8-aastaselt keskmiselt 4–5 punkti kõrgem, võrreldes esimese grupiga. Samuti said nad paremaid tulemusi riiklikes õppeedukuse testides, mis viidi läbi 5-, 7-, 11- ja 14-aastaste laste seas. Ekspertide hinnangul säilis erinevus plaani järgi ja nõudmisel toidetud laste vahel nii rinnapiima kui piimasegu saanud imikute puhul.
Kuigi 4–5 punkti kõrgem tulemus IQ-testis ei muuda last veel automaatselt klassi targeimaks, on ekspertide sõnul tegu siiski märgatava vahega, mida tasuks arvesse võtta.
Allikas: teadus.err.ee/http://www.newkerala.com/
Areng