Sünnitus

Ema toidusedel

Imetamisele kulub päevas vähemalt 500 kilokalorit

Imetamisele kulub päevas vähemalt 500 kilokalorit. Suur osa sellest energiast saadakse rasedusega kogunenud rasvavarudest, kuid paljud naised kogevad ka söögiisu tõusu.
Selle perioodi jooksul on nälja- ja janutunne iseäranis intensiivsed ning äsja emakssaanutel soovitatakse nendele signaalidele reageerida. Emaksolemise algusaegadega kaasnev stress ja väsimus ning imetamise vajadus tähendavad, et see ei ole sobiv aeg lahjenduskuuriks ja tarbitava toidukoguse vähendamiseks.
Suurenenud söögiisu tuleks rahuldada toitainerikka, mitte üksnes rasvase ja magusa toiduga. Imetamise ajal suureneb vajadus valkude, kaltsiumi, folaadi ning A- ja C-vitamiini järele. Kehtivad üldised tervisliku toitumise reeglid, ent vastsündinu eest hoolitsemise kõrvalt ei jää toidu valmistamiseks pahatihti kuigivõrd aega, seega peaksid road olema lihtsad ja hõlpsasti valmivad.
Ainus toitaine, mida rinnapiimas vajalikul määral ei pruugi leiduda, on D-vitamiin. Seetõttu soovitatakse kõigil imetavatel emadel võtta D-vitamiini toidulisandi kujul (10 µg päevas).
Oluline on tarbida ka piisavalt vedelikku. Kõik imetavad naised peaksid tarbima rohkem vedelikku kui tavaliselt ja ei tohiks janutunnet eirata: see on sageli esimene märk dehüdratsioonist. Kofeiin (teest, kohvist ja mõningatest karastusjookidest) imendub rinnapiima, seega tuleks vältida selle suurtes kogustes tarbimist.
Toiduained, millest hoiduda
Üldjuhul ei ole imetamise ajal tarvis mingeid kindlaid toiduaineid vältida. Mõned emad kinnitavad, et teatud toiduained, nagu sibul, küüslauk ja tsitrusviljad, mõjuvad lapse enesetundele halvasti. Siiski tasub enne mingite toiduainete menüüst väljaarvamist pidada nõu arstiga, et vältida võimalikku vitamiini- või mineraalainete vaegust.
Alkohol imendub vähesel määral rinnapiima, muutes selle lõhna. See võib omakorda mõjutada lapse söögiisu, und või seedimist.
On avaldatud arvamust, et potentsiaalsete allergeenide vältimine varases lapseeas võib vähendada hilisemat allergiate esinemise tõenäosust. Mõnes riigis soovitatakse naistel, kes on atoopilised (st kellel esineb pärilikke allergiaid, nagu ekseem, heinapalavik või astma) või kellel on atoopiline partner, vältida raseduse ja imetamise ajal maapähklisisaldusega toite. Uuringuandmete puudumine tähendab aga, et seda soovitust ei ole veel laiendatud teistele allergeenilistele toiduainetele.
Allikas: meelespea.net

Write A Comment