Laps muutub uudishimulikumaks. Seega muuda oma kodu lapsele ringi uudistamiseks ohutuks. Kuigi tundub, et laps muutub iseseisvamaks, on talle siiski oluline sinu lähedus ja teadmine, et oled vajadusel sealsamas.
Motoorne areng: ronimine
Kuna selles vanuses õpivad lapsed end püsti tõmbama, õpivad nad varsti ka ronima. See on küll teistsugune oskus, kuid nõuab samuti tugevat jalgadetööd, keharaskuse kallutamist ning käte kasutamist keha üles tõmbamisel.
Trepid on noorele ronijale sageli eriti vastupandamatud. Kuid treppidest alla liikumine on hoopis teistsugune ning selleks läheb vaja oskusi, mida beebi veel enne paari kuu möödumist ei omanda. Lapsevanemana pead eriti tähelepanelik olema, kui laps treppide poole liigub. Et õnnetusi vältida, on tungivalt soovitatav nende ette piirded panna.
Ohutus
Beebid on varmad nuputamaks välja viise, kuidas erinevate mööbliesemete peale ronida. Selles vanuses teevad ambitsioonikamad beebid katset ka voodist välja ukerdada. Pane voodipõhi kindlasti madalaimasse asendisse.
Kui voodi on seestpoolt ääristatud võrekaitsega ning beebi üritab sellele astudes kõrgemale ronida, oleks aeg kaitsed eemaldada. Nii võidad veidi aega, kuni laps nuputab uue võimaluse voodist pagemiseks. Sulle lohutuseks – enamikul beebidest ei õnnestu voodist välja ronida enne teist sünnipäeva ja mõnedel ei õnnestu see üldse. Lastele meeldib kööki uurida, eriti siis, kui sa parasjagu süüa teed. Kahjuks on see beebile ohtlik ruum, kui seda ei ole tema jaoks turvaliseks muudetud.
Tuletame ohtlikumad olukorrad ja kohad meelde:
• Ahi. Võimalusel lukusta ahjuuks. Eriti uudishimulikud beebid vinnavad end pliidi najale püsti ning võivad ahjuukse lahti teha.
• Lapse puusal hoidmine ja samal ajal supi segamine võib katastroofiga lõppeda.
• Ole ettevaatlik pliidil olevate kuumade pottidega, mille sangad on väljapoole nii et laps saab neid haarata. Võimalusel kasuta tagumisi pliidiplaate.
• Nõudepesumasin. Sama käib nõudepesumasina kohta, eriti kui selle sees on teravate äärtega sööginõud.
• Kapid. Hoia puhastusvahendeid lastekindla lukuga kapis
Köögi saab lapsele turvaliseks muuta nii:
• Kohanda üks kapp spetsiaalselt lapsele uurimiseks. Ta tunneb sellest kindlasti rõõmu.
• Anna lapsele mängimiseks ohutuid potte, panne ja mõõtetopse. Sel perioodil hakkab neid huvitama asjade üksteise sisse panemine.
• Võibolla meeldib lapsele suure puust või plastmassist lusikaga vastu potipõhja taguda. Pane tähele, kuidas laps hoiab lusikat ühes käes ning taob vastu potipõhja teise käega.
Lapsel on nüüd oma toidueelistused – teatud söögid maitsevad, teised üldse mitte. Vanematele ei ole võõrad olukorrad, kus laps loobib toitu kummalegi poole söötmistooli ning pigem mängib toiduga, kui sööb seda. Mõnikord tundub beebi täitmatult näljane, teinekord sööb vaevu paar suutäit. Esmakordsetel vanematel tekib sellistel juhtudel palju küsimusi. Räägi lapsevanematega, kellel on sama vanad lapsed. Küsi nõu ja vahetage kogemusi.
Laps tahab aina rohkem asju ise teha, muu hulgas ise süüa. Sageli ei ärritu beebi mitte seepärast, et toit ei meeldiks, vaid ta tahab seda ise süüa. Üks võimalus on anda talle kätte n-ö laste lusikas. Samal ajal kui tema sellega toimetab, saad sina teda edasi sööta.
Laps kasutab nüüd oma sõrmi üsna vilunult. Mõnikord on beebi tahkele toidule üleminek vanematele hirmutav – jääb kartus, et laps tõmbab sööki kurku. Alustuseks anna talle väikestes kogustes ja pehmemat toitu, mis suus kergesti laguneb (näiteks puuviljatükke või pehmeid hautatud köögivilju).
Toidu tekstuuril on samuti oluline roll selles, kuidas beebi selle omaks võtab. Oluline on minna puderjatelt ja püreestatud toitudelt üle pehmetele tahketele toitudele, et laps harjuks toidu erineva tekstuuriga ning õpiks sedagi sööma. Beebi saab jätkuvalt ka pudelitoitu või rinnapiima. Jälgi oma last ning otsusta tema valmisoleku põhjal, millal talle uutmoodi toitu pakkuda. Kui lapse organism vajab muutust, on ta tahkemaks toiduks valmis.
Turvatunne
Kuigi laps üllatab oma lakkamatu ringiliikumise ja uudishimuga, oled ilmselt märganud, et samas ei lase ta ka sind silmist. Sina oled tema n-ö kindlustus, mille najal ta julgeb ringi uudistada. Ta läheb küll seiklema, kuid veendub enne, et oled läheduses, kui ta peaks tahtma sult kallistust või sulle oma mänguasja näidata. Ta loodab sinu julgustamisele enne kui end uuesti seiklema asutab. Turvatunne on lapse iseseisvaks kasvamisel oluline. Ta on maailma avastamisest huvitatud vaid siis, kui teab, et oled läheduses.
Üheksakuune laps peaks oskama:
1. Tegutseda, et saada kätte mänguasja, mis on haardeulatusest väljas
2. Otsida mahapillatud eset
Tõenäoliselt oskab:
1. Upitada end istuli asendist seisma
2. Roomata või sellelaadselt ukerdada
3. Upitada end kõhuli asendist istuli asendisse
4. Protesteerida, kui üritad temalt mänguasja ära võtta
5. Seista, toetudes kellegi või millegi najale
6. Noppida ühe käega üles pisikesi esemeid (hoia aga ohtlikud esemed beebi haardeulatusest eemal!)
7. Öelda valimatult „emme“ või „issi“
8. Peitust mängida
Allikas: www.babyzone.com ja raamat „Mida oodata: esimene eluaasta“
6 kommentaari
Meie hakkasime 9-kuuselt kõndima. Ja kohe loobus ta ka vankris istumisest. Arvatavasti sellest tingituna saime omale ka kohe ilusad kõverad o-jalad. Õnneks oleme nendest lahti saanud, aga võttis aega ikka oma paar aastat.
meie mari-liis on ka 9 kuune,
aga veel ei rooma ja ei käputa, päris hirm on.
mu tibu 9 kuune, roomab 3,5 kuuselt, nüüd ainult püsti, aga istumisest ei huvitu, parem laseb toe najal ringi:P(F)
minu poja on 9.kuune,roomab uudistab ja teeb igasugu pättusi diivani peal istudes ajab end ka seljatoe najale püsti aga põrandal mitte.Ja ise ennast istuma kaa ei aja aga istuda väga meeldib.Nii et olen endiselt arvamusel et iga asi omal ajal ja kõik teevad asju siis kui nad valmis on….pole vaja millegi pärast muretseda,kui su laps ei ole nö raamatu lapps….küll teeb kõike kui valmis on.
esimesed sammud olid 9.kuuselt , samad vanad me ka oleme .
ja kõik oskused nimekirjast on ammuilma omandatud 🙂
Ka meie poja hakkas kõndima ennem 9 kuud, ehk 9 kuu sünnipäeval jooksis mööda tube ringi 🙂 Siiamaani jooksupoiss, kuld medalid juba kapipeal 😉 !