Blogi

Narkootikumid tekitavad lootele pöördumatult kahju

Narkosõltlane kustutab aegamisi enese eluküünla, lapseootel narkosõltlane aga seab ohtu ka alles areneva inimesehakatise elu, sest läbi platsenta lapseni jõudvad mõnuained võivad põhjustada erinevaid tervisehäired ja isegi surma

Narkosõltlane kustutab aegamisi enese eluküünla, lapseootel narkosõltlane aga seab ohtu ka alles areneva inimesehakatise elu, sest läbi platsenta lapseni jõudvad mõnuained võivad põhjustada erinevaid tervisehäired ja isegi surma.
Tartu Ülikooli kliinikumi naistearst Fred Kirss tunnistab, et Eestis pole tehtud ühtegi laiaulatuslikku uuringut narkootikumide mõjust rasedusele, samuti pole teada, palju Eestis narkosõltlastest rasedaid on. Küll aga on uuringuid tehtud teistes riikides ja eelkõige Ameerika Ühendriikides, kust pärineb suurem osa andmetest narkootikumide või nende kasutamisega kaasnevast elustiilist tingitud teadaolevate kahjude kohta.
Teada on, et ülemaailmselt tõuseb narkootikume kasutavate rasedate hulk just nooremapoolsete naiste hulgas.
Kõige kahjulikum on narkootikumide kasutamine lootele esimese kaheksa rasedusnädala jooksul (seda arvestatult viimase menstruatsiooni esimesest päevast), sest siis arenevad välja loote organid.
Seetõttu võivad sel perioodil narkootikumide, sh alkoholist ja suitsetamisest tingitud kahjustused avalduda lapsel kopsude kehvas arengus, suulaelõhes, soolestiku ja erinevate organite väärarengus.
Pärast 8. rasedusnädalat toimub loote kasvamine ning tema närvisüsteem küpseb veel pärast sündigi. Sel perioodil võivad narkootikumid kahjustada alles arenevaid organeid nagu silmad ja närvisüsteem. Jätkuv narkootikumide kasutamine suurendab ka nurisünnituse ja enneaegse sünnituse ohtu.
Kirsi kinnitusel jõuavad kõik narkootikumid lapseni läbi platsenta, olenevalt ainete tugevusest on kahju ulatus erinev. Samuti jõuavad narkootilised ained lapseni läbi rinnapiima, kuid oluliselt vähemal määral kui läbi platsenta.
Kõigi mõnuainete suurim oht on Kirsi kinnitusel loote kasvu peetumine. Selle tõttu sünnib laps madala sünnikaaluga (olles siis enneaegne või liiga väike või mõlemat). Madala sünnikaaluga lapsed nõuavad eri hoolt ning neid ohustavad nii surm kui hilisemad tõsised terviseprobleemid ja õpiraskused.
Kangemate narkootikumide ja mõnuainete pikaajalise kasutamise tõttu kannatavad selliste emade lapsed pärast sündi võõrutusnähtude all, mis avalduvad krampide, lihase spasmide, värinate, nutmise, ärrituvuse, unetuse, imemisprobleemide, kõhulahtisuse, oksendamise või puute- ja helitundlikkusena.
Regulaarselt narkootikume tarvitava naise elustiilist tingituna on oht anda lapsele edasi haigusi (näiteks saastunud nõelte kaudu) nagu HI-viirus, C- ja B-hepatiit. Samuti võib lootele halvasti mõjuda lapseootel naise kehv toitumine ning teiste mõnuainete nagu tubaka ja alkoholi tarvitamine samaaegselt.
Fred Kirss rõhutab, et mõnuainete küüsis olevatele lapseootel naistele tuleb kindlast psühholoogilist tuge pakkuda. „Neid ei tohi hukka mõista,” märgib ta.
Naistearsti sõnul on peamine, et sõltuvuses naised iseendaga hakkama saaksid. Alati ei õnnestu neil sõltuvusest vabaneda, ent raseduse ajal on Kirsi kinnitusel siiski motivatsioon narkootikumidest loobumiseks suurem, kuna sel juhul teadvustavad naised endile, et kahjustavad oma halva harjumusega otseselt ka teist elu.
Kokaiin ja metamfetamiin
Kokaiin ja metamfetamiin stimuleerivad tugevalt kesknärvisüsteemi, suruvad alla näljatunde, põhjustavad veresoonte ahenemist, südamelöökide kiirenemist ja vererõhu tõusu. See kõik võib loote kasvu pidurdada. Suureneb nurisünnituse, enneaegse sünnituse ja platsenta enneaegse irdumise oht. Platsenta enneaegse irdumisega kaasneb verejooks, mis ohustab ka ema elu.
Uuringutega on tõestatud, et kokaiini tarvitanud naise lapsel on suurem sünnidefektide oht. Kokaiini tarvitanud naise lapsel võivad hiljem esineda ka käitumishäired. Vastsündinud ei pruugi puudutamist või õrnematki häält taluda ja neid on raske rahustada. Samas võivad emaüsas kokaiini saanud vastsündinud end ümbritsevast maailmast hoopis välja lülitada ning suurema osa päevast magada. Üldiselt mööduvad sellised käitumishäired esimeste elukuudega.
Kokaiiniga kokku puutunud beebidel on suurem oht surra imikute hällisurma. Uuringutega on kindlaks tehtud, et selles mängib olulist rolli ka kokaiinitarvitajast ema ebapiisav lapse eest hoolitsemine.
Metamfetamiini tarvitamine suurendab enneaegse sünnituse ohtu. On olnud ka juhtumeid, kus selle narkootilise aine süü arvatakse olevat sünnidefektidel nagu südamepuudulikkus ja suulaelõhe.
Heroiin
Kirsi kinnitusel on heroiin üks tugevamaid narkootikume. „Heroiini arvele kirjutatakse suuremat kasvupeetust ja loote üsasisest hukkumist,” märgib ta. Tugevate narkootiliste ainete kasutamisega suureneb enneaegse sünnituse oht ja sellega kaasnevad madal sünnikaal, hingamisprobleemid, veresuhkru madal tase ja koljusisene verejooks. Samuti on suurem väärarengute, surnult sünni ja enneaegse looteveepõie rebenemise oht.
Poolte heroiinisõltlaste lapsed kaaluvad sündides liiga vähe, mistõttu on neil probleeme hingamisega ning hilisemas elus peavad nad rinda pistma erinevate tervisehädadega. Sellistel lastel on täheldatud ka suuremat riski surra imikute äkksurma ning õpiraskuste teket hilisemas elus.
Samas ei soovitata heroiinisõltlasest rasedal narkootikumi tarvitamisest päevapealt loobuda, sest see võib samuti last ohustada. Kindlasti tuleks konsulteerida arstiga, kes ilmselt määrab metadooni ravi. Kuigi metadooni tarvitavate naiste lastel on sündides samuti võõrutusnähud, on nende ravimine ohutum.
Marihuaana
Uuringud marihuaana tarvitamisest rasedana ei ole väga täpsed, sest marihuaanat tarvitatakse sageli koos teiste mõnuainetega nagu tubakas ja alkohol. Siiski seostatakse seda sarnaselt alkoholi ja tubaka pruukimisega enneaegse sünnituse ja madala sünnikaaluga.
Mõned uuringud kinnitavad, et marihuaana kasutamine raseduse ajal pidurdab loote kasvu ja soodustab enneaegset sünnitust. Sündinud beebi võõrutusnähud ilmnevad ülemäärase nutmise ja värinate näol.
Mõned uuringud on leidnud, et rasedana marihuaanat tarvitanud naise lapsel on hilisemas elus probleeme keskendumisega. Mõju intelligentsi tasemele ei ole tuvastatud.
PCP (inglitolm), ketamiin ja LSD
Nende narkootikumide mõju rasedusele on vähe uuritud, kuid Kirsi sõnul peetakse LSD-d väga tugevaks narkootiliseks aineks. Teada on, et rasedana PCP-d tarvitanud naiste lastel on sündides võõrutusnähud. Enne sündi PCP või ketamiiniga kokku puutunud lastel võivad hilisemas elus ilmneda õpiraskused ja käitumisprobleemid. LSD-d kasutanud naiste lastel on täheldatud sünnidefekte, kuid pole teada, kas see on narkootikumi mõju.
Lahustid ja liimid
Olenemata sellest, kas tegu on lapseootel naisega või mitte, kahjustab lahustite ja liimide mürgiste aurude sissehingamine maksa, neerusid, aju ning võib põhjustada surma. Raseduse ajal võib mürgiste aurude sissehingamine kaasa tuua nurisünnituse, loote kasvu peetumise, enneaegse sünnituse ja sünnidefektid.

Write A Comment