Loote anatoomia skriining on olulisemaid raseduseaegseid ultraheliuuringuid. Nimetatud uuringut tehakse kõhukaudse anduriga raseduse 18.–22. nädalal. Selleks ajaks on lootel välja arenenud kõik elundid ja tal algab kasvu- ja küpsemisperiood. Raseduse 20. nädalal on ligikaudu pool rasedust möödas ja pool ees. Loode kaalub sellel ajal 300–350 g ja tema pikkus on 21–22 cm. Loode sarnaneb juba inimlapsega, kuid ta ei oska veel naeratada, sest näo miimilised lihased pole välja arenenud.
Loode avab juba suud ning neelab ja hingab lootevett, tundes selle lõhna ja maitset. Loote sisekõrv on juba välja arenenud, nii et ta kuuleb juba emaüsast tulevaid helisid: ema südametukseid, kopsude hingamiskahinat, soole liikumist. Samas pole ta veel võimeline eristama väljastpoolt emaüsa tulevaid helisid, näiteks isa kõnet.
Lapse nahk on kaetud karvaudemete ja vililasvõidega, mis kaitsevad teda lootevee matsereeriva toime eest. Lootel on olemas juba kulmud ja formeerunud silmalaud, kuid silmi katab veel embrüonaalne kile, mistõttu ta silmi avada veel ei saa. Lootel puuduvad juuksed ja ripsmed, kuid sõrme- ja varbaotstesse hakkavad juba moodustuma küüned.
Loote südame suurus vastab juba üheeurosele mündile ja süda tuksub 120–160 korda minutis, kaks korda kiiremini kui emal ehk nii kiiresti kui ema ja isa süda kokku.
Loote ultraheliuuringul hinnatakse platsenta suurust, struktuuri ja nabaväädi kinnitust platsentasse. Oluline on hinnata, et platsenta alumine serv ei kataks emakakaela ega takistaks tulevikus lapse sündi.
Hinnatakse lootevee hulka, et seda poleks liiga vähe või liiga palju. Mõõtes loote kolju suurust, kõhu ümbermõõtu ja reieluu pikkust, on võimalik hinnata lapse suurust ja täpsustada lapse sünnitähtaega. Väga oluline on hinnata detailselt loote organstruktuure.
Pööratakse tähelepanu, et ajukolju oleks terviklik ja et koljuluude õmblused ja lõgemed oleksid avatud, et loote ajukude saaks takistamatult kasvada. Hinnatakse ajustruktuure ja nende vastavust raseduse suurusele. Pööratakse tähelepanu lapse silmadele ja nende vahekaugusele.
Hinnatakse, et lapsel oleks ülahuul terviklik, et tal tuleks tulevikus kena naeratus. Hinnatakse loote alalõuga, et ta saaks tulevikus imemisega hakkama. Vaadeldakse, kas kromosoomihaigustele iseloomulikud ultrahelitunnused on olemas või puuduvad. Pööratakse tähelepanu loote selgroo ja kõhu eesseina terviklikkusele ning kõhust lähtuvale nabaväädile.
Hinnatakse loote käte ja jalgade terviklikkust, asendit ja liikumist. Loode painutab ja sirutab käsi ja jalgu ning oskab juba sulgeda ja avada oma kätt.
Pööratakse tähelepanu neerude olemasolule ja struktuurile ja hinnatakse nende funktsiooni, seda, kas kusepõis on täitunud ja kas kusepõit ümbritsevad nabaväädi arterid.
Pööratakse tähelepanu, et loode neelaks ja magu oleks täitunud ning et viimane paikneks südamega samal poolel, vasakul. Eriti on vaatluse all loote südamestruktuur: et süda oleks nelja kambriga, et suured veresooned lähtuksid õigetest kambritest ja et loote südametöö oleks regulaarne.
Suurenenud enneaegsuse riski korral (kaksikrasedus, emakaanomaaliad, varasemad enneaegsed sünnitused, varasemad emakakaela operatsioonid) on võimalik mõõta tupekaudse anduriga emakakaela pikkust ja selle alusel hinnata enneaegsuse riski.
Selle ultraheliuuringu ajal on võimalik pere soovil hinnata ka lapse sugu.
Ultraheliuuringu lõppedes tutvustatakse perele tulemusi ja selgitatakse täpselt võimalike kõrvalekallete olemust, põhjust ja prognoosi lootele.
Oluline on teada, et enamik loodetest kasvavad ja sünnivad tervena.
Blogi