Sünnitus

Õige pressimine leevendab valu

On täiesti tavaline, et tunde sünnituseks valmistunud ja valude käes vaevelnud ema avastab pressideni jõudes, et on täiesti kurnatud. Mis edasi?
Üks peamisi probleeme seisneb selles, et sünnituse teise etappi jõudes tekib naisel kiire vajadus pressida, justkui oleks tal mingi tähtaeg. Siin on mõned näpunäited, kuidas õigesti ja efektiivselt pressides sünnituse teist etappi nii endale kui lapsele kergemaks teha.
1. Sünnituskanalisse laskumine
Termin „sünnituskanalisse laskumine“ tähendab põhimõtteliselt seda, et ema keha surub beebi sünnituskanalisse, ilma et ema ise sellele kaasa aitaks. Füüsiliselt ennast väsitamata võib naine küll kaasaaitamiseks kergelt hingata või ohkida. Uuringud on näidanud, et naised võivad sellest faasist sünnituse teises etapis kasu lõigata, eriti kui lapse pea on veel kõrgel ega ole vaagnasse liikunud.
Soov pressida tuleb sellest, et laps on jõudnud ema vaagnas sinna kohta, kus emal tekib iseeneslik soov pressida. See toimub umbes siis, kui laps on poolenisti sünnituskanalis. Kui ema pressimisega natuke ootab, teeb keha ise tema eest töö ära ja suunab lapse alla, samas kui ema energiat säästab. Komplikatsioonide puudumisel võib sünnitusteedesse laskumine võtta tund aega või isegi kauem.
2. Vaheta asendit
Perekooli loengutes oled ilmselt kuulnud, et beebi pea peab vaagna läbimiseks pöörduma. See aeg annab n-ö manööverdamisruumi. Asendi vahetamine presside ajal aitab muuta vaagna nurka, nii et laps saab ennast vaagnast ja sünnituskanalist läbi suruda.
Asendi vahetamine aitab ühtlasi kergendada ebamugavustunnet, näiteks seljavalu, aga vähendada ka rebendite tekkimise tõenäosust. Samuti annab niimoodi pressides lahkliha rohkem järele.
Siin on mõned kõige efektiivsemad pressimisasendid ja soovitused nende kasutamiseks:
1. Külili lamades. Hea asend energia säästmiseks ja beebi pööramiseks, kelle pea on kas püsti- või põikiasendis. Aitab vähendada rebendite teket.
2. Neljakäpuli. Aitab aeglustada kiiret teist faasi, pöörata beebit, vähendada valu ja rebendeid.
3. Kükitades. Paljudes kultuurides on see olnud vaagna avamiseks ja pressimise vajaduse suurendamiseks peamine asend. Asend pole soovitatav, kui beebi on risti või põiki – enne peaks laps end pöörama. Samuti pole see hea kiire sünnituse korral, sest siis on rebendite tekkimise oht  suurem. Pikka aega järjest kükitamine väsitab, muutub ebamugavaks ning võtab palju energiat.
4. Pressimine WC-s potil. Üks parimaid asendeid, kui emal on teises etapis pressimisega raskusi, sest tegemist on kohaga, kus end kergesti vabaks lastakse. See asend pole hea kiire sünnituse puhul või kui 10 cm avatuse korral on tung pressida.
Pea meeles, et epiduraalanesteesia puhul (tuimesti, mida tehakse alaselga) on sünnituse teises etapis asendite valimine piiratud. Suuremal osal epiduraali saanud naistel pole piisavalt jõudu, et end kätel ja põlvedel olles või kükitades üleval hoida.
3. Säästa energiat
Parim, mida energiat kogumiseks ja väsimuse ennetamiseks teha saad, on juua vedeliku ja sünnitada n-ö alla. Kui sul pressides süda pahaks läheb, joo vett väikeste sõõmude kaupa, mine üle jääkuubikutele või vaheta asendit.
Enamikel naistel pressimise faasis söögiisu ei ole. Kui aga peaksid nälga tundma, on tuhude vahel midagi näksides hea energiat koguda.
Oluline on ennast kontrollida. Kui sul pole tugevat vajadust pressida, siis ära pressi. Vajadus pressida suureneb seda enam, mida madalamale laps laskub. Vahepeal esineb kergemaid tuhusid, mil sa ei tunne peaaegu üldse vajadust pressida. Siis võiksid lihtsalt hingata. Survet pressida ei ole. Seda tehes väsitad end vaid liigselt ära.
Ära hoia pressides hinge kinni! Seda nimetatakse n-ö lillaks pressiks või suunatud pressimiseks ja ei ole mitte ainult väsitav sinu jaoks, vaid nii saab tita ka vähem hapnikku. On tõestatud, et kui sünnituse teine etapp on pikem ja ema kasutab suunatud pressimist, on lapsel raskem. Sinu jaoks on palju parem, kui pressid nii, nagu su keha jõuab ja nii kaua, kui sina soovid. Mõned emad leiavad, et pressimise ajal on hea häält teha. Kui tunned, et tahad hinge kinni hoida, ära tee seda rohkem kui 6 sekundit korraga.
4. Võtmesõnaks on mugavus
Kasuta mis iganes meetodeid, millega soovid lõdvestuda, kaasa arvatud sünnituse esimeses faasis kasutatud valuvaigistamistehnikaid nagu massaaž, tuhude vahel puhkamine, muusika kuulamine, aroomiteraapia jms. Sünnituse teises etapis meeldib paljudele naistele sügavama ja elavama rütmiga muusika. On täiesti tavaline, et beebi pea väljudes tunneb ema venivat ja põletavat tunnet. Seda nimetatakse n-ö tuleringiks.
5. Tugiisiku ergutus
Pärast tunde pressimist võib naisel jõust ja jaksust puudus tulla. Esimese lapse puhul võib pressimine keskeltläbi kaks tundi aega võtta! See tähendab, et mõned naised peavad sünnitamiseks pingutama kuni 3 tundi või rohkemgi.
Sünnitusele kaasa tulnud tugiisikud peaksid julgustama ja pärast iga kokkutõmmet naist olukorrast teavitama. Üks lihtne viis on näidata emale tema presside tulemust ja lasta tal peegli abil paari pressi vaadata. See on eriti abistav, kui beebi pea hakkab tasapisi paistma.
6. Pressi vaid siis, kui tunned vajadust ja kui avatust on 10 cm.
Selle asemel, et hakata pressima kohe, kui emakakael on täielikult avatud, võib abiks olla pressimine siis, kui keha ei suuda enam presse tagasi hoida. Pärast täielikku avanemist võib selleni minna 10 minutit kuni tund.
7. Tea, millal MITTE pressida
Nagu eelnevalt öeldud, pole energia säästmiseks ja pressimisaja vähendamiseks sünnituse teise etapi varajases faasis mõistlik pressida ja alla sünnitada. Teine selline aeg on siis, kui sünnitus on kaugele arenenud ja tunned tugevat soovi pressida, aga avatus pole veel täielik. Kui press tekib enne, kui emakakael on 10 cm avanenud, peaksid hingama ja tuhude ajal puhkima. Nii ei teki emakakaela paistetust ega rebendeid. Avatuse suurust kontrollib su arst või õde.
Samuti tuleks pressimisest hoiduda teise etapi lõpus, kui beebi pea nähtavale ilmub. See on hetk, mil kiire sünnituse asemel eelistatakse väga aeglast pea sündimist ja kudede venimist. Mida kiiremini laps sünnib, seda tõenäolisemad on rebendid. Kui oled arstiga rääkinud lahklihalõike vältimisest, on pea aeglane väljumine eriti oluline.
8. Järgi oma keha instinkte
Üleüldine hea strateegia on võtta aega ja mitte tunda pressimisfaasis survet. Pressimine on raske töö ja aktiivse pressimise käigus teed sa seda kahtlemata tugevamini kui oskasid arvata. Kui vajad rohkem aega, siis anna sellest arstile teada. Sa ei pea hinge kinni hoidma ja 10 sekundit järjest pressima. Samuti ei keela keegi sul ringi liikumast.
Läheb aega, enne kui efektiivselt pressima õpid. Pole midagi valesti, kui hakkad pressima ja avastad, et sul ei jätku piisavalt jõudu. Oota, kuni su keha jälle valmis on. Kui läheb kauem, on su kehal selleks omad põhjused. Alati on hea neid instinkte järgida.
9. Harjuta sünnituseelset pärakupiirkonna masserimist
Uuringud on näidanud, et esmasünnitajad saavad rebendite tekkimise võimalust vähendada, kui masseerivad alates 34. rasedusnädalast pärakupiirkonda.

1 Comment

  1. Pingback: 34. nädal | Perekool

Write A Comment