Õpetada laps tervislikult toituma on igapäevane väljakutse paljudele lapsevanematele. Samas on ülekaalulisus otseselt halbade toitumisharjumustega seotud.
Temple’i Ülikooli laste meditsiinikeskuse pediaatri Dr Denise Salerno sõnul võib eristada viit sagedasemat viga, mida tunnistades ning teadlikult vältides on lapsevanematel võimalik parandada oma perekonnaliikmete toitumisharjumusi.
1. Toit kui tasu
Dr Salerno tõdeb, et toidu kasutamine kiitusena ei ole pikas perspektiivis lapse tervise seisukohalt hea. „Autasu sunnib last rohkem sööma kui ta tegelikult tahaks lihtsalt sellepärast, et pärast sööki magusat saada,“ hoiatab ta.
Kuid paljud vanemad on seda teed läinud ning olles ükskord selle tee valinud, on raske midagi muuta. „Mu tütar Zoe keeldus tihti õhtusöögist ning ma hakkasin teda meelitama magustoiduga“, räägib Jennifer R. Holman, 6-aastase Jade’i ja 4-aastase Zoe ema. „Peibutan teda magustoiduga, kuigi tean, et see on vale.“ Nüüd nõuavad lapsed igal õhtul magustoitu ning keelduvad enne magama minemast. „Niisiis ei jäägi mul muud üle kui neile magustoitu anda,“ kurdab ta.
Kuidas peaks seda „toitva autasu“ mentaliteeti muutma? Dr Salerno soovitab eraldada toidu magustoidust. „Laske lapsel süüa kuni ta ütleb, et kõht on täis, ning ligi tund hiljem pakkuge talle tervislikku maiust,“ soovitab ta ja märgib, et kui lapsel on kõht tõesti täis, ei pruugi ta magusat tahtagi. Kui ei, pakkuge talle puuvilja või puuviljakokteili, suhkruvaba tarretist või mõnda muud madala rasvasisaldusega maiust.
2. Kõrge kalorsusega joogid
Kõrge kalorisisaldusega joogid soodustavad rasvtõbe. „Puuviljamahlad, spordijoogid ja šokolaadi-piimakokteilid sisaldavad palju suhkrut ja kaloreid,“ ütleb dr Salerno. „Vesi on ideaalne karastusjook, sest kustutab janu ega sisalda kaloreid.“ Ta soovitab lapsele puuviljamahla asemel pakkuda värskeid puuvilju või lahjendada mahla veega.
Kolme-aastase Sabrina ja ühe-aastase Jimmy ema Jeanie Ruban teab, et mõnikord on abiks, kui lapsele õpetab tervislikku toitumist arst. „Kui me Sabrinaga kolme aasta vanuselt arstlikus kontrollis käisime, ütles arst, et ta peaks jooma vaid piima ja vett – mitte mahla,“ jutustab Ruban. „Sellest päevast saadik pole Sabrina joonud tilkagi mahla. No mine võta kinni! Varem ta lausa jumaldas oma lahjendatud õunamahla.“
3. Sundsöömine
„Kui laps ütleb, et tal on kõht täis, siis ära sunni talle rohkem sisse,“ soovitab dr Salerno. Nn tühja taldriku nõue pärineb vanemate põlvkondade „järelejätmine = raiskamine“ mentaliteedist.
Joanne Cosgrove, 3-aastase Oweni ema teab, et meile lapsena õpetatud viisakusreeglitest on raske lahti saada. „Samas on tihti nii, et kui mu poeg teatab, et ta enam ei jõua süüa, noolib ta lihtsalt magustoitu.“
Kui laps kasutab enam-ei-jõua-võtet magustoidu saamiseks, tuletage talle meelde, et „enam ei jõua“ kehtib kõige, ka magustoidu kohta.
4. Kiirtoidukohad
Paljud vanemad külastavad toimetuste vahepeal kiirtoidukohti. Ühelt poolt võidetakse sellega aega, teisalt aga süüakse madala toiteväärtusega sööki. Dr Salerno tuletab meelde, et „enamik rämpstoitu on kõrge soola- ja rasvasisaldusega“. Seega on oluline kiirtoidu söömisele kindlad piirid seada.
Kuigi enamik vanematest on teadlikud kiirtoidu söömisega kaasnevatest ohtudest, ei suuda nad oma isudele vastu panna ja võtavad ka lapsed sööma kaasa. Dr Salerno soovitab kiirtoidurestorani külastades jälgida, et lapsed sööksid kindlasti lastemenüüs pakutavat ja pigem tervislikke roogasid kui rasvaseid burgereid. Samuti peaks kiirtoidurestoranis einestamist piirama kuni kahele korrale kuus.
Lisaks võiks enne toidupoe külastamist koostada nädala menüü. Küpseta ühte toitu topelt ja pane ülejäänud osa külma, et seda hiljem süüa. Kiirtoitu saab suurepäraselt asendada värviliste aedviljade ja kana- või kalkunivõilebade ja salatitega.
Kindlasti tuleb olla tähelepanelik pooltoodete suhtes, mis valmivad küll kiiresti, kuid ei pruugi tervislikud olla. „Ärge unustage, et paljud mikrolaineahjus valmistatavad toidud sisaldavad palju naatriumit,“ hoiatab dr Salerno. „Enne ostmist kontrollige kindlasti toiteväärtuste tabelit ning kalori-, rasva- ja naatriumisisaldust.“
5. Liigne rämpstoit kodus
Liiga magusate ja soolaste maiuste koju valmis ostmine suurendab kiusatust, seetõttu soovitab dr Salerno seda vältida. „Kui rämpstoitu lihtsalt ei ole, saavad lapsed süüa tervislikku toitu.“ Osta kord nädalas värskeid puu- ja juurvilju, puhasta ja lõigu ning hoia neid näksimiseks kättesaadavas kohas.
Rämpstoit ei ahvatle meid vaid kodus; paljud vanemad kurdavad, et suurt ahvatlust tekitavad ka koolides pakutavad toidud. Dr Salerno soovitab anda lapsele vaid osa maiustustest ning panna need siis silma alt ära.
„Kõike mõõdukalt“ soovitav reegel kehtib ka tänapäeval,“ ütleb Dr Salerno. „Lastele ei tohiks ühtki toitu keelata – see tekitab neis vaid suuremat isu. Mõelge pigem kogusele. Näiteks ostke väike šokolaaditahvel või üks kott krõpse mitme koti asemel. Sellest peaks nende isu rahuldamiseks piisama.“
Allikas: childrentoday.com
Lapsevanem