Paljud usuvad, et kolmanda elukuu lõpp tähistab vanematele teatud etapi lõppu. Selleks ajaks on titad uue eluga kohanenud. See tähendab, et välja on kujunenud magamise, söömise ja mängimise režiim.
Beebi edastab nüüd vanematele selgeid signaale oma vajaduste kohta. Avastad, et võid sõpradele tunde rääkida, mis Su lapsele meeldib ja mis mitte ning kuidas ta siis käitub. See teadmine on kõigile vanematele äärmiselt oluline.
Lapsehoidmine
Lapsehoidmise peale hakkad mõtlema, kui plaanid tagasi tööle minna või vajaksid lihtsalt majapidamises veidi abi. Lapsevanemale võib see tunduda üks hirmsamaid otsuseid üldse.
Varu aega, et uurida erinevaid võimalusi: kas usaldada lapsehoidjat, viia laps sõimerühma või kasutada päevahoiukeskuse teenuseid. Lapsehoidja otsimisel intervjueeri kandidaate.
Ükskõik, millise valiku kasuks lõpuks otsustad, arvesta, et nii laps kui Sa ise vajate aega, et uues olukorras kohaneda.
Sina oled oma lapse ekspert ja tead, mis talle sobib. Lapsehoiul on oluline, et säiliks väljakujunenud rutiin. Pane kirja kõik, mis puudutab lapse unerežiimi ja söömisharjumusi.
• Kas beebile meeldib, kui talle lauldakse magama jäädes mõnd kindlat lauluviisi?
• Kas ta on rinnapiimal või saab pudelitoitu? (NB!)
• Kas talle meeldib, kui temaga hommikuti jalutamas käiakse?
• Kas talle on eriti meelepärane teatud asend?
• Kas ta tahab kohe pärast sööki õhu väljutamist maost ehk röhatamist?
Selgita kõiki neid punkte lapsehoidjale. Kui beebid teavad, mis juhtuma hakkab, tunnevad nad end turvaliselt. Mõned lapsed harjuvad hoidjaga kiiremini, teistel võtab kohanemine aega. Sama kehtib vanematele. Mõnikord võtab vanematel kohanemine rohkem aega kui lastel. Teadagi on lapse kellegi teise hoolde jätmine raske. Aga ära unusta, et lastel on võime oma vanema muret tajuda. Usalda sellise otsuse tegemisel oma kõhutunnet.
Hüvastijätmine on väga oluline, aga tee seda kiirelt ja lihtsalt. Seleta lapsele, miks Sa lahkud, kes temaga jääb ja millal Sa (või lapse isa, vanaema või keegi teine lähedane) tagasi tuled. Ka siis kui laps parasjagu mängib, ütle talle head-aega. Algul võid beebi Su lahkumise pärast pahane olla, kuid ta rahuneb.
Kui laps tunneb end hoidjaga turvaliselt ja armastatuna, avab see talle täiesti uue maailma suhetes täiskasvanute ja teiste lastega.
See võib muutuda väga rikastavaks ja nauditavaks osaks beebi päevast. Kuigi beebi loob uusi suhteid, ei asenda miski tema ja sinu vahelist sidet. Ja ära unusta, et lapsehoidmine annab nii sulle kui issile veidi vabadust.
Kaisuasjad ja lohutajad
Selles vanuses hakkavad lapsed inimesi ja teatud objekte ära tundma. Mõnedel beebidel on kaisutamiseks kindel tekike või pehme mänguasi. Võta see kindlasti lapsehoidja juurde kaasa, nii saab laps end vajadusel ise rahustada. Võid kaasa võtta ka enda ja issi pildid või pildid teistest beebile olulistest inimestest või loomadest.
Tugevamaks kasvamine
Püstiasendis peaks beebi kindlalt pead hoidma. Kõhuli asendis võib ta tõsta pead 45 kraadise, mõned isegi 90 kraadise nurga alla. Hoia beebit püsti ja lase tal enda jalgadele toetuda. Kas ta toetub keharaskusega mõneks hetkeks jalgadele?
Beebiga mängides pane teda erinevatesse asenditesse: toeta teda istudes, su rinna najal püsti seistes, aseta selili ja kõhuli. Talle võivad meeldida asendid, mille peale sa ei tulegi. Igal asendil on oma eelised ning annavad beebile võimaluse maailma teise nurga alt vaadata. Samal ajal treenib beebi oma lihaseid tugevamaks.
Esimesed mänguasjad
Sel kuul avastab beebi oma käed – kaks väga praktilist „mänguasja“. Need liiguvad, neid on kerge näha, käte otsas on naljakad väiksed sõrmed, mis mahuvad hästi suhu. Beebi alustab oma kätega mängimist, liigutab neid ja jälgib teraselt.
Käte enda ette kokku toomine ja kokkupanek on järgmine avastus. Varsti avastab beebi, et käsi saab vahendina kasutada – nendega saab põnevaid asju katsuda. Kui vanemad näitavad lapsele mänguasja, leiab põngerjas, et oma kätega saab ta sellest kinni haarata. Beebi võib hoida kõristit peos ja käsi liigutada ning kõrisemist kuulda. Sellele helile võib järgneda imestunud pilk: „Kas mina tegin seda?“
Sellest kogemusest algab põhjus-tagajärg õppimine. Areneb see osa ajust, millega beebi õpib, et tema tegudel on tagajärjed. Ilmselt üritab beebi järgmisena kõristit suhu panna. See kõik kuulub avastamise juurde – mida kõike saab ise ära teha.
Vii laps peegli ette. Mõned beebid võivad enda peegelpilti mitu minutit üksisilmi vahtida. Teised vigisevad ja naeravad. Peegelpildid on beebile suurepäraseks mänguasjaks. Julgusta teda ning räägi, mida ta peeglist näeb: oma nina, pead ja silmi. Talle meeldib tähelepanu ning kindlasti naeratab ta armsale näokesele peeglis vastu.
Kolmanda elukuu alguses peaks laps oskama:
Kõhuli lamades tõsta pead 45 kraadi.
Laps oskab ilmselt:
1. Kõva häälega naerda
2. Kõhuli lamades tõsta pead 90 kraadi
3. Rõõmust kiljuda
4. Käsi kokku panna
5. Iseenesest naeratada
6. Jälgida pideva pilguga oma näost umbes 15 sentimeetri kaugusel olevat eset, mida liigutatakse 180 kraadi ühelt küljelt teisele
Allikas: www.babyzone.com ja raamat „Mida oodata: esimene eluaasta“
4 kommentaari
(Y)
kahjuks on artikkel aegunud ja paljud kes ei ole kursis saavad valet informatsiooni. Nimelt laps ei pea olema enam 6 kuud emaga enne kui isa saab vanemapuhkusele jääda vaid laps ema peab olema lapsega esimesed 70 päeva ja siis võib juba edasi isa olla kodus ja saada vanemahüvitist
Artikkel on uuendatud
Tere! Minu beebi sai alles 3 kuuseks ja peaaegu pöörab ennast kõhuli on see normaalne? Tore vaadata kuidas ta areneb.