Alljärgnevas artiklis on ära toodud 10 tähtsamat reeglit, mis võimaldavad ka tööl käival emal hoolimata ajanappusest lapsega usaldusliku ja lähedase suhte luua.
1. Ära tule kunagi koju väga näljasena.
Tühi kõht, eriti peale rasket tööpäeva, võib igaühe muuta ärrituvaks ja kannatamatuks. Seega enne töölt lahkumist püüa midagi põske pista või vähemalt joo tassike magusat teed. Sa muutud rahulolevamaks ja talud koju jõudes oma võsukese rõõmupurskeid kergemini.
2. Ära üle tööta.
Liigse füüsilise ja vaimse koormuse tulemusena tõuseb adrenaliinitase veres. See põhjustab südamepisteid, kõrgenenud vererõhku ja nende tagajärjel halveneb tervis ning suureneb ärrituvus. Tulles koju sellises seisus valad sa kahtlemata kõik oma negatiivsed emotsioonid lapse peale välja.
Laps vaevalt aru saab sinu ärrituse tõelisest põhjusest. Talle jääb mulje, et tema kõige lähedasem inimene ei vaja teda. Seega püüa töö juures mitte üle töötada, kui sa tuled koju, unusta oma probleemid mõneks ajaks.
3. Ära ütle midagi sellist, mis võib su lapsele jätta mulje, et su töö on sulle tähtsam kui tema.
Laps peab olema kindel, et ta on kõige tähtsam inimene maailmas sinu jaoks ning et su töö võib olla väga vajalik ja huvitav sinu jaoks, aga su süda kuulub lapsele. Sulle meeldib su töö ja sa armastad oma last. Pane prioriteedid õigesse järjekorda.
4. Suhtlemine lapsega peaks vanematel olema esikohal.
See reegel käib eriti naiste kohta. Mis sa mõtled, mida peaks arvama inimene, kellele sa seletad, et suhtlus temaga pole midagi võrreldes toidu valmistamisega?
Kahjuks peame me tihti nägema, millist mõju avaldab lastele see, et nad ei tohi tülitada ema siis, kui ta on hõivatud “kõige tähtsama” asjaga – kala rookimise või köögivilja koorimisega. Ja kui ta küpsetab, siis peab laps oma olemasolu siin ilmas üldse ära unustama.
5. Laps peaks olema võrdväärne partner.
Ära diskrimineeri oma last käsutades teda tegema kõige mustemaid töid kodus. Miks peaks laps prügikasti välja viima? Sellepärast, et sina kamandad?
6. Ära pane ennast ülemäära maksma.
Sa oled täiskasvanud inimene, sa tead ja võid tänu sellele rohkem. Sa pesed nõusid ja mängid arvutimänge paremini. Aga kui sa tahad, et su laps oleks enesekindel erinevalt paljudest teistest tänapäeva lastest, siis püüa käituda nii, et ta tunneks end sinuga suheldes osava ja targana.
7. Töö peaks olema su perekonnale mugavuste tagamise allikas ja ei midagi rohkemat.
Kui töö on sulle kõik, siis oleks parem perekonda mitte luua. Aga kui sul juba on beebi perekonnas, siis peaks ta tundma, et tema on sulle kõige tähtsam mistahes tööst. Kui sa organiseerid oma puhkust, siis arvesta kõikide pereliikmete huve.
Beebi sündimine teie perekonda on teie endi otsus, mitte tema ja sa pead hakkama vastutama. Las puhkus toob lapsele rõõmu. Plaani oma argitoimetused nii, et suhtlemine lapsega oleks esikohal.
8. Ole tähelepanelik kuulaja.
Sel ajal kui sa suhtled oma lapsega, siis võta arvesse tema sõnu, pööra tähelepanu tema intonatsioonile. Laps peaks tundma, et tema sõnad on sulle tähtsad.
Ära väärtusta oma lapse tegusid, aga püüa teda mõista. Sellisel moel luuakse alus vastastikusele usaldusele vanemate ja laste vahel. Kuigi sa oled hõivatud töö ja ka koduste toimetustega, pead sa iga päev leidma aega täisväärtuslikuks suhtlemiseks oma lapsega. Suhtluse väärtust ei mõõdeta koos veedetud aja kvantiteedis, vaid kvaliteedis. See väljendub tähelepanus, austuses, mõistmises.
9. Ära karda oma lapsega asju arutada.
Räägi lapsele oma tööst, jaga oma mõtteid ja tundeid temaga. Näita talle, mida tähendab olla avatud, ära karda talle rääkida oma nõrkadest külgedest ja probleemidest, selgita talle, et sa usaldad teda ja loodad tema toetusele.
On isegi parem, kui sa küsid lapselt ettepanekuid ja kuulad, mida ta räägib. Sel viisil õpetad sa teda sõnastama ja avaldama oma arvamust.
10. Ära noomi last raha pärast.
Ära hõõru lapsele nina alla, et ta sõltub materiaalselt sinust. Jah, sinu laps ei teeni veel raha, aga tal on selleks palju aega. Ja kes teab, võib-olla see olukord muutub ja vanas eas oled sa materiaalselt sõltuv temast. Seega ära tõstata seda teemat, siis ei pea sa vanas eas häbenema hakkama.
Allikas: Eeva.ee
Vanemaharidus