Beebi

7-kuune beebi

Beebi muutub aktiivsemaks ja suhtlemisaltimaks. Samas võib ta hakata võõrastama ning sinu külge klammerduda. Tea vaid, et see kõik on normaale, kuulub lapse arengu juurde ning „tabab“ lapsi erinevalt.

Füüsiline areng
Seitsmendal elukuul muutub istumine beebide lemmiktegevuseks. Suurem osa lastest suudab nüüd ilma toeta istuda. Igaks juhuks hoia toetavad padjad siiski käeulatuses. Kui laps näeb eemal huvipakkuvad eset, üritab ta ilmselt seda kätte saada. Istuvast asendist ettepoole viskumine on väga oluline liigutus. Samal ajal kui beebi ettepoole liigub, võib ta end ka põlvedel õõtsutada, et paremini eseme järele sirutuda. Ta saab aru, et suudab ka neljakäpuli olla. Selles uudses asendis õõtsutab beebi end edasi-tagasi, harjutades järgmiseks oluliseks liikumisvõtteks: roomamiseks.

Roomamine iseenesest ei ole verstapost, selleks on haardeulatusest eemal oleva eseme silmamine ning välja nuputamine, kuidas seda kätte saada. Mõned beebid roomavad kõhu peal, teised neljakäpukil, kolmandad tõmbavad end pepu peal (istuli) edasi.

Osa lapsi jätab roomamise hoopis vahele ning hakkab end püsti tõmbama ja seejärel kõndima. Praegu on su laps aga ülimalt rahul istumise ja ümbruse uudistamisega. Naudi seda, kuni saad, sest varsti ei püsi põngerjas üldse paigal.

Turvalisus
Praegu on õige aeg kodu lapsele turvaliseks muuta. Alustuseks kata stepslid seinas ja juhtmed põrandal katteriidega ning pane teravad esemed lapse haardeulatusest kõrgemale. Treppide ja teiste sarnaste kohtade ette pane piirded. On oluline, et ruum, kus beebi ringi uudistab, oleks talle ohutu, sest järgnevatel kuudel ta muud ei teegi, kui uurib kõiki nurki ja nurgataguseid.

Pole täpselt teada, kui aktiivsed ja uudishimulikud võivad lapsed selles vanuses olla. Ühe pere lapsed võivad samas vanuses erinevalt käituda. Ühe eest peab pidevalt asju ära panema, teravaid nurki kindlustama jne. Teine laps sama vanalt nii uudishimulik veel ei ole.

Vannitamise aeg
Praeguseks on laps beebivannist ilmselt välja kasvanud. Märg laps on aga libe ja vanemaid võib hirmutada mõte pesta teda suures vannis. Kui titale meeldib juba istuda, võiksid kasutada spetsiaalset vannituge või iminappadega vanni põhja kinnitatavat istet.

Sageli taolised istmed pöörlevad ning neil on turvarihmad. Nende abil teeb beebi suure vanniga turvaliselt tutvust. Ole siiski ettevaatlik ning ära lase last hetkekski silmist. Katastroofiks piisab väga lühikesest ajast ja väga vähesest veest.

Teine võimalus beebi vannitamiseks suures vannis on seda temaga koos teha. Ta tunneb end sinuga turvaliselt ning te mõlemad saade veemõnusid nautida. Mõõda vee temperatuuri oma küünarnukiga ja pane valmis vanniasjad (rätik, pesemise švamm, šampoon, seep jms). Võta beebi ettevaatlikult veest välja ja kata ta kiiresti rätikuga. Beebidele, kellele ei meeldi vannitamine, ei olegi sageli probleemiks muu kui ebameeldiv märja ja külma tunne.

Vannitamise muudavad põnevamaks mänguasjad: vett pritsivad ja vett imavad loomakujutised, plastiktopsid, mida laps saab üksteise otsa laduda ning veega täita ja siis tühjaks valada, ning loomulikult ei ole ükski vanniskäik täiuslik ilma vannipiiluta.

Võõrastamine
Kuuenda ja kaheteistkümnenda elukuu vahel ilmutavad beebid esimesi võõrastamise märke. Nüüd eristab laps kindlasti tuttavaid võõrastest inimestest. See on normaalne etapp lapse arengus ning iga laps läbib selle erinevalt.

Sinul on lapse võõrastamisest ülesaamisel oluline roll. Esiteks ei pea sa kellegi ees lapse käitumise pärast vabandama. Lapse reaktsioon ei tähenda, et peaksid oma vanemlikes oskustes kahtlema. Selle asemel räägi lapsega võõrast inimesest. „See on sinu onu Peeter. Ta on sinust nii palju kuulnud. Ta tahaks sinuga väga tuttavaks saada.“ Laps võtab võõra inimese palju kiiremini omaks, kui tajub sinu heakskiitu. Kui see inimene sulle meeldib, on kõik korras.

Sinu turvalises süles uudistab beebi võõra nägu ning kuulab tooni, millega sa külalisega kõneled. Anna lapsele ruumi ja aega harjuda. Kui see tundub lapsele sobivat, anna ta külalisele sülle. Ajapikku harjub laps võõraga.

Ärevus lahusoleku ees

Sel perioodil võib beebile sinust eemalolek senisest raskemaks osutuda. Ärevus eemaloleku ees võib ilmneda iga hetk pärast kuuendat elukuud, tavaliselt juhtub see aga pigem kaheteistkümnenda kuu paiku.

Oma lapsest eemalolek on ka vanematele oluline. Kui beebi on pahane või vanemates emotsionaalselt tugevalt kinni, võib eemalolek lausa südame murda. See tõstatab vanemates küsimused „Kas mu laps on ebakindel? On ta liialt sõltuv? Miks ta teisi ei usalda? Kas ma olen halb lapsevanem, kui tema juurest eemale lähen?“. Nii raske, kui see ka ei tundu, püüa mitte muretseda. See on lapse arengus normaalne etapp.

Eemaloleku lihtsustamiseks kasuta järgmisi strateegiaid:

• Jäta laps selle inimese hoolde, keda te mõlemad tunnete ja usaldate. Võõrastamine ja ärevus eemaloleku ees käivad sageli käsikäes. Veetke lapsehoidjaga koos aega, nii veendub laps, et usaldad seda inimest.
• Räägi lapsehoidjaga lapse erivajadustest. Kas tal on kindel magamistekk? Kas ta kasutab lutti? Milline on tema magamise režiim? Kuidas talle meeldib, et teda hoitaks? Kas tal on teatud esemete tähistamiseks kindlad sõnad?
• Kui oled lapsest regulaarselt eemal, püüa sellest rutiin teha. Lastele meeldib teada, mis ees ootab, nii tunnevad nad end turvaliselt.
• Alati, ka siis kui laps mängib, jäta temaga hüvasti. Ütle talle, et tuled tagasi ning et sa loodad, et ta veedab hoidjaga lõbusalt aega. Lahkumise pikendamine on kõigile raskem, seega ole enesekindel. Lapsel on palju parem olla, kui ta teab, et sa jätad ta hoidja hoolde hea tundega.

Seitsmekuune laps peaks oskama
1. Ise küpsist süüa
2. Teha puristavat häält
3. Rahulolevana koogata või laliseda
4. Sinuga suheldes palju naeratada

Oskab ilmselt:
1. Püsti hoides jalgadele toetuda
2. Toeta istuda
3. Protesteerida, kui võtad talt lelu ära
4. Püüda eemalolevat lelu kätte saada
5. Otsida mahakukkunud eset
6. Tõmmata sõrmedega tillukest eset ja selle rusikasse võtta (hoia väikesed ja ohtlikud esemed lapse haardeulatusest eemal!)
7. Laliseda, ühendades täis- ja kaashääliku ühendeid, näiteks ba-ba-ba, ga-ga-ga, ma-ma-ma, da-da-da
8. Oma käte taga peitust mängida

5 kommentaari

Write A Comment