Beebi

Imetamine väärib pingutamist

Kui laps mingil põhjusel ei saa hakkama rinnast piima imemisega, tuleb appi kutsuda imetamisnõustaja. Ida-Tallinna Keskhaigla ämmaemand ja imetamisnõustaja Ada Vahtrik jagab oma soovitusi ajakirjas Pere ja Kodu.
Imetamine on loomulik tegevus ja enamasti oskavad terved ja ajalised vastsündinud kohe õigesti imeda.
Selleks aga, et veenduda imetamise edenemises, tuleks last ja tema söömiskäitumist esimestel nädalatel jälgida. Tähtis on rinda pakkuda siis, kui laps nõuab, kuid mitte vähem, kui kaheksa korda ööpäevas. Ja imetamine ei tohi olla emale valulik.
Oluline on ka see, kui palju laps sööb ning kas ta tarvitab imetamise ajal õigeid lihaseid. Õigesti imeva lapse suu on laialt avatud, ta kasutab imemiseks eelkõige keelt, millega tekitab suus tugeva vaakumi.
Vale imemisvõte
Kui vaakum lapse suus on nõrk, ta hammustab igemetega või põskedesse tekivad lohud, imeb ta valesti ega saa rinnast piima kätte. Tema kaal jääb ühele kohale pidama või isegi väheneb, vaatamata sellele, et ema pakub rinda tihedasti.
Normaalne on teiseks elupäevaks kaalukaotus kuni 5% ja neljandaks kuni 10% sünnikaalust, kuid siis peaks laps juurde hakkama võtma vähemalt 120-150 g nädalas. Kahenädalase lapse sünnikaal peaks olema taastunud.
Valele imetamisvõttele viitavad ka lõhed nibudel, valulik imetamine, pidev rindade ületäitumise tunne, lapse rahutus, ülemäärane unisus või liiga pikk imetamise aeg.
Ka naha kollasus, mis tekib pea pooltel lastest normaalselt umbes 3. elupäeval, peaks taanduma hakkama esimese elunädalal lõpuks. Kui laps ei võta enam piisavalt juurde, hakkab ta ka vähem ja harvem pissima ning üle mitme päeva kakama.
Mida teha?
Ei olegi võimalik üheselt öelda, miks mõni laps ei oska õigesti imeda. Tähtis on probleem avastada võimalikult vara, et toita siis last väljalüpstud rinnapiimaga. Söötmiseks kasutage tassi, süstalt või imetamise abivahendit ja pakkuge igal toitmiskorral ka rinda. Küsige nõu perearstilt, ämmaemandalt või imetamisnõustajalt. Et rinnapiima tekiks jätkuvalt juurde, peaks lüpsma õige tehnikaga ja piisavalt sageli.
Jälgige lapse kaaluiivet, et laps saaks kasvamiseks vajaliku koguse toitu, kuid samas ei muutuks liiga laisaks. Iivet võiks jälgida spetsialist. Esimese kuu kaaluiivet arvestades võtke aluseks lapse kõige väiksem kaal.
Vältige lutipudelit
Lutipudelit ei tasu toitmiseks kasutada – eriti tähtis on seda järgida just imemishäiretega laste puhul. Pudelist süües õpib beebi selgeks ebatõhusa ja kergema imemise. Kui ta lutipudeliga ära harjub, on teda väga raske pärast rinnale saada.
Seda, kui kiiresti võiks laps ise rinda imema hakata, ei saa ennustada. Üks vajab mõnepäevast turgutust, teine paarinädalast, kuid tavaliselt õpivad lapsed õige imemistehnika selgeks esimese elukuu jooksul.

2 kommentaari

  1. Tere!
    Mul on selline probleem et mul ei ole laps veel kuunegi aga mul on tunne et ta ei saa rinnast kõhtu täis ta sööb teinekord nii et ühe tissi tühjaks ja siis hakkab nutma ja pean talle ka teist tissi andma. Kuidas ma saaks ise kontrollida kas mul on piima lahja või on teda vähe ? Ning kuidas piima tekitada?

Write A Comment