Beebi

6-kuune beebi

Sel kuul tähistate tervelt kuue kuu möödumist lapse sünnist. Võta korraks aeg maha ja mõtle, kui palju laps juba õppinud on, ja kui palju oled sina õppinud lapsevanema vastutusrikast ametit.

Füüsiline areng
Beebi on aktiivne: istub, keerab ja tõstab käed üles, kui tahab süllevõtmist. Loomulikult on ka väiksemamõõdulisi liigutusi, mida tema juures märkad. Laps õpib oma sõrmi kasutama, nii eraldi kui koos. Ta on juba selgeks saanud, et nendega saab asjadele virutada, asju hoida ja raputada ja eriti huvitavaid asju suhu toppida. Nüüd avastab ta, et nendega saab ka päris pisikesi objekte üles korjata.

Beebi silmavaade on terane. Ta märkab ka eemal põrandal lebavat rosinasuurust objekti. Käsi käib nagu reha üle väikeste asjade. Ta võib proovida kasutada asjade haaramisel pöialt ja nimetis- või keskmist sõrme. Enamikel beebidel ei õnnestu see täiuslikult enne paari kuu möödumist, kuid sellegipoolest pead olema nüüd palju tähelepanelikum. Elamine peab olema n-ö beebikindel ning pisikesed asjad ei tohi lapse haardeulatusse sattuda. Sest need jõuavad kohe suhu.

Samal ajal kui beebid lihvivad oma haaramise oskust, õpivad nad alles asjadest lahti laskma. Oled ehk märganud, kuidas beebi korjab midagi maast üles ning võtab seda ühest käest teise ja tagasi. Sõrmede töö väikeste asjade uurimisel paraneb ja areneb järgnevatel kuudel. Mõned titad eelistavad aga arendada suuremat motoorset liikumisvõimet. Ära unusta: lapsed arenevad erinevalt.

Sel perioodil muutub keeruliseks erinevate beebide arengu võrdlemine. Mõned beebid üritavad roomata, tõmmates end kõhuli asendis edasi. Teistele meeldib istuda ja lihtsalt ümbrust uurida. Kõik selles vanuses lapsed armastavad aga aktiivselt õppida, mida nad oma kehaga teha saavad. Olgu selleks siis töö sõrmedega või püüe roomata.

Suhtlemine
Paljud lapsed hakkavad kuuenda elukuu paiku lalisema. Võid kuulda isegi kauaoodatud „emmemmemmi“, „ammammi“ või „dadadad“. Sageli ütlevad lapsed kõige esimesena „dadada“. Sel ei ole mingit seost viitamisega emale või isale. Beebi harjutab erinevate täheühendite ütlemist. Mõnda aega korrutab ühte, siis jätab selle ning avastab enda jaoks teise.

Vanemaid muidugi huvitab, kas laps laliseb niisama või tahab sellega emme või issi öelda. Tõenäoliselt ei seosta ta omavahel inimesi ja häälitsusi, kuid jätka siiski tema tehtud häälitsuste kordamist. Varsti hüüab ta just sinu järele.

Söötmine
Kui laps istub söötmistoolis, võiks temaga koos välja sööma minna. Ettevalmistus on oluline,seega tee kodutöö hoolikalt ära.

Mõned nõuanded:
• Vali restoran, kus saad kohe istuma või kuhu saab kohti reserveerida.
• Veendu, et neil on laste söötmistoolid.
• Mine varakult kohale – hilised söömised ei lõppe beebidega tavaliselt hästi.
• Istuge akna alla või välja, kui see on võimalik.
• Inimeste möödakõndimine või autode sõitmine võib last häirida. Näiteks purskkaev oleks hea.
• Kui beebi sööb tahket toitu, pange see valmis niipea, kui maha istute. Beebi ei malda sööki oodata.
• Ära unusta, et beebile meeldib huvitavaid asju haarata, seetõttu ole ettevaatlik taldrikute, söögiriistade, soola- ja pipratoosi ja teiste laual olevate esemetega.
• Kui beebi valmistas söögikohas tõelise segaduse, korista niipalju kui saad ja jäta ettekandjale suurem jootraha.

Toiduallergia
Kui oled beebile juba tahket toitu andnud, jätkad seda sel kuul. Kui pole lapsele veel lisatoitu andnud, võiksid sellega alustada, sest varsti beebile rinnapiimast või rinnapiimaasendajast ei piisa. Paljud lapsed ei ole aga enne kuuendat elukuud tahkeks toiduks valmis.

Kui su perekonnas on esinenud allergiat või kui täheldad lapsel märke toiduallergiast, informeeri sellest oma lastearsti. Selliste laste puhul tasub tahke toidu pakkumisega viivitada. Toiduallergia sümptomid on: kinnine nina, kipitavad silmad, lööve ja kõhulahtisus.

Paku beebile toite, mis teadaolevalt pole allergeensed: kartulid, riisi- ja odrajahupuder ning kabatšokk. Väldi allergeenseid toiduaineid: marjad, piimatooted, šokolaad, tsitrusviljad, munavalge, pähklid, koorikloom ja soja. Vanematele, kelle perekonnas on toiduallergiat esinenud, on oma lapse allergia vältimiseks parim vahend lihtsalt teadmine sellest riskist.

Kuuekuune laps peaks oskama
1. Istuma tõmmatuna pead ja keha ühel sirgel hoida
2. Öelda „aa-guu“ või sarnaseid täis- ja kaashääliku ühendeid

Oskab ilmselt
1. Püsti hoides jalgadele toetuda
2. Toeta istuda
3. Hääle suunas pöörata
4. Teha puristavat häält

Allikas: www.babyzone.com ja raamat „Mida oodata: esimene eluaasta“

7 kommentaari

  1. no selgelt mõistetav et need oskused on siin jamad 6 kuune peaks juba istuma aga mänguasju õpid ühest käest teise andma 7-8 kuuselt loogika …. olen kaks last kasvatand aga niii jaburaid asju nagu siin kirjas ei ole ma veel näinud

  2. no mina ka ei leia ,et minu 6 kuune poja istuks rääkimata roomamisest,igal lapsel ikka eri aeg,see on võetud mingi standardi järgi 😉 ja samas olen ka kaks last kasvatand

  3. Ihii;).Mul sama jama,on küll ükslaps,hiljuti kuu kuuseks saanud,aga noo ma ei tea-ei ta istub küll ilma toeta,aga nii kui rahmeldama kukub või tahab mõnd mänguasja kätte saada kipub ikka ümber kukkuma.Aga roomamata ta nüüd küll veel ei oska,tema pigem keerutab end ringiratast et asju kätte saada,vahel saab teki servast kinni ja siis väheke liigub edasi:D. Ma ei tea.

  4. Iga lapse areng on erinev!! Minu 6 kuune ei oska veel istuda, aga asju käest-kätte oskab juba kuu aega panna! Üritab roomata nii, et õõtsutab end põlvede ja käte abil edasi-tagasi;)

    Iga lapse areng on erinev!!

  5. Minul on 5 last ja peaks ütlema et see jutt siin on keskmise järgi. Kui kõiki lapsi kokku panna siis nii see ka on. samas minu viies laps hakkas keerama 3 kuuselt ja 3,5 kuuselt juba roomas. Hetkel seisab kui seisma panna ja seda ilma kinni hoidmata kuid ei istu ilma toeta. Nii et ei tasu siin riielda selle teksti peale. On neid emasid kellel esimene laps ja seda teksti siin lugedes on see neile väga abiks. (Y)

  6. seda minagi, et tekstid on ikka keskmise järgi ja lapsed erinevad.
    mul saab laps nädala pärast 6 kuuseks, aga juba pea nädal aega tagasi läks roomama ja ilma toeta suudab istud juba 5 kuu algusest saadik, samal ajal mängu asju katsudes. ja kui ära väsib keerab sealt ilusti tasakesi kõhuli.
    😀

  7. Meil on ka viies laps ja viies põnn on meil 5 ja poole kuune ,3 kuuselt hakkas end korralikult pöörama,roomama pole siiani hakanud ja istub ilma toeta aga jah kui rahmeldama hakkab võib ka ikkagi kukkuda selleks muidugi on meil ka padjad pandud:-)proovisime ka käimisrtooli kuid see ei sobinud ning parem asend on ikkagi istmine või emme sülles küljepeal istumine ja uudistada ning mööduvatest asjadest või õdedest vendadest kinni haarata

Write A Comment